• Czym skorupka za młodu...

     •                 8 listopada w klasie I a odbyły się niecodzienne zajęcia. Prowadziła je mama Marysi, uczennicy tej klasy.

                  Zajęcia rozpoczęły się  oglądaniem filmu. Później uczniowie osłuchiwali stetoskopem serca, mierzyli ciśnienie i pulsoksymetrem badali zawartość tlenu we krwi. Pani Joanna, lekarz kardiolog, pokazywała dzieciom obrazy RTG zdrowego i chorego serca. Uczniowie widzieli serce dziecka, które było jeszcze w brzuchu mamy. Poznali niezbędne narzędzia w pracy lekarza kardiologa.  Dowiedzieli się, że lekarz, korzystając ze specjalnych okularów z hologramem, może przeprowadzić skomplikowaną operację na sercu.

                  Dzieci zapoznały się też z piramidą zdrowego żywienia, przyczynami zawałów serca oraz dowiedziały się,  jak należy wówczas reagować.

                  Zajęcia trwały trzy godziny i zakończyły się nauką przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

      M. Krzyżanowska

     • Akcja "Szkoła do hymnu"

     • 8 listopada w naszej szkole uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami - p. Izabelą Moldą i p. Agnieszką Gałęzowską - przygotował okolicznościową gazetkę. Punktualnie o godzinie 11.11 w dużej hali uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego", włączając się w ten sposób w akcję "Szkoła do hymnu". Akompaniował p. Sebastian Bednarczyk. Wśród śpiewających nie zabrakło zespołu "Wygłos".

     • Sala edukacyjna w PSP otwarta!

     • 8 listopada pani Dyrektor Bożena Mickiewicz wzięła udział w uroczystym otwarciu sali edukacyjnej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Sala ta ma służyć uczniom - uczyć ich zasad bezpieczeństwa oraz pomóc poznać tajniki pracy strażaków. Więcej informacji mozna znaleźć na stronie internetowej PSP.

     • W Konsulacie Mikołaja

     • Choć do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu, to uczniowie z klas drugich  wraz ze swoimi paniami mogli już poczuć ich magię, udając się do Konsulatu Świętego Mikołaja na warsztaty wykonywania bombek. Uczniowie pod czujnym okiem „Elfa nr 1” obejrzeli pokaz wydmuchiwania bombek. Wzbudziło to wielkie zainteresowanie i podziw. Znalazło się nawet kilku śmiałków, którzy także spróbowali własnych sił w tym fachu. Dzieci własnoręcznie ozdabiały swoje szklane bombki, by podarować je swoim bliskim lub zawiesić je już w grudniu na świątecznym drzewku. Możliwości ich przyozdobienia było wiele: brokatem, puchem, piórkami w środku czy śnieżnymi wzorami. Oprócz wykonywania bombek dzieciaki miały możliwość zwiedzić konsulat. Obejrzały wystawę w muzeum bombek, wysłuchały „kociej opery”, pobawiły się w domku z piernika, jeździły na reniferze. Dziewczynki na moment stawały się pannami młodymi w sukni ze szklanych bombek. Czas minął szybko. Wszyscy dobrze się bawili. Już nie możemy doczekać się zbliżających świąt.

     • Brązowy medal piłkarzy

     • 11.04.2019 r. w Piszu odbył się finałowy turniej piłki nożnej chłopców rocznika 2007 i młodsi "Moje Boisko Orlik 2019". Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z klasy 6B - sportowej. Ostatecznie nasza drużyna zajęła III miejsce, zdobywając puchar i brązowe medale.

      Wyniki:

      SP 5 KĘTRZYN - SP 1 PISZ 1:4

      SP KORSZE- SP 5 KĘTRZYN 2:4

      ZSS 6 EŁK - SP 5 KĘTRZYN 3:1 

      KLASYFIKACJA KOŃCOWA: I - SP 1 PISZ II - ZSS 6 EŁK III - SP 5 KĘTRZYN IV - SP KORSZE

      Trener: Andrzej Narwojsz.

     • Sukces szczypiornistek

     • 05.11.2019 w hali widowiskowo sportowej "Lega" w Olecku odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej W-M SZS " Moje boisko Orlik 2012" w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Do finału zakwalifikowały się cztery drużyny: SP 3 Gołdap, SP 3 Olecko, SP Kętrzyn, SP Wilkowo.

      Kolejność końcowa:

      1 miejsce SP 3 Olecko

      2 miejsce SP 5 Kętrzyn

      3 miejsce SP Wilkowo

      4 miejsce SP 3 Gołdap

      Zespół z Olecka był faworytem turnieju finałowego w piłce ręcznej dziewcząt. Zawodniczki w sezonie 2019/20 biorą udział w rozgrywkach ligowych ZPRP. Dominowały podczas gier z innymi zespołami doświadczeniem i ograniem zdobytym na parkietach województwa. Nasz zespół jako jedyny nawiązywał walkę z dzisiejszym mistrzem województwa, rozgrywając zaledwie 3 mecze w tym sezonie, nie licząc dzisiejszych finałów. Myśląc o przyszłości żeńskiej piłki ręcznej w naszym mieście, wniosek nasuwa się jeden, trzeba grać z najlepszymi w lidze, by móc osiągać dobre wyniki sportowe. Dzięki wsparciu dyrektora MOSIR Kętrzyn, rodzicom zawodniczek i Pani dyrektor SP 5 Kętrzyn młodsza grupa rocznik 2005 i mł. zacznie już w grudniu zmagania w lidze wojewódzkiej piłki ręcznej ZPRPz szansami na zdobycie bezcennego doświadczenia sportowego, które w przyszłości wyrówna szansę, zniweluje różnice doświadczenia na boiskach i umożliwi rywalizację sportową o najwyższe cele w kategorii sportu szkolnego dzieci i młodzieży.

      Dziś na wyróżnienie zasługuje cała reprezentacja SP 5 Kętrzyn składająca się z uczennic klasy sportowej 8 C i czterech młodszych koleżanek z klasy 7 B. Wspólnie stworzyły świetną atmosferę, co przełożyło się na ogromną pracę w obronie. Dzięki dobrej grze w tym fragmencie gry i dobrej postawie bramkarza - Natalii Umińskiej, nasz zespół kontrolował grę w ataku pozycyjnym i skutecznie organizował grę w ataku. Bramki Karoliny Wardy, Igi Puchty czy Wiktorii Pupel rzucone z drugiej linii dawały bezpieczną przewagę na boisku w dwóch wygranych meczach.

      Skład wicemistrzyń: Karolina Warda, Karolina Warno, Iga Puchta, Aleksandra Kosior, Malwina Chudzik, Wiktoria Pupel, Natalia Umińska, Monika Młyńczak, Kornelia Majewska, Milena Twarowska, Oliwia Wołkowska, Oliwia Witaszek, Wiktoria Matuszewska, Nina Janowicz. Trener: Daniel Wróbel

     • "Paczka dla Onkodzieciaczka"

     • W naszej szkole kolejny raz ruszyła akcja „Paczka dla Onkodzieciaczka”. Z tej okazji  5 listopada odbył się kiermasz zabawek używanych. Dzięki Państwa otwartym sercom i chęci niesienia pomocy udało się zebrać kwotę 421 zł. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na zakup mikołajkowych paczek dla dzieci przebywających na oddziale onkologicznym w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Mamy nadzieję, że nasz drobny gest wywoła na twarzach chorych dzieci choć chwilowy uśmiech i rozbudzi nadzieję na lepsze jutro. Pamiętajmy: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

        Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski

     • Konsultacje z rodzicami

     • W środę 6 listopada 2019 r. w godz. 16:30 - 17:30 odbędą się konsultacje z rodzicami.

     • Szkoła Pamięta

     • Początek listopada to okres dla nas szczególny. Wspominamy tych, którzy od nas odeszli , odwiedzamy  groby najbliższych.  W dniach poprzedzających Wszystkich Świętych, uczniowie  naszej szkoły w ramach ministerialnego projektu „Szkoła Pamięta” odwiedzili cmentarz Komunalny oraz Cmentarz Wojenny w Kętrzynie.

       Celem projektu jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o ludziach, szczególnie tych, którzy zginęli w walce o wolność. Uczniowie klasy V B uporządkowali  zapomniany grób na Cmentarzu Komunalnym . Uprzątnęli liście i zapalili  znicze. Pamiętali też o tych , którzy poświęcili swoje życie, walcząc w obronie Ojczyzny na frontach II Wojny Światowej  - zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym tych żołnierzy.

      Uczniowie klasy VII C  odwiedzili cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej, znajdujący się przy ul. Kasztanowej, gdzie uczcili pamięć poległych, zapalając znicze.

     • Segregujemy na piątkę

     • Czy wiesz , że słoik rozkłada się 4000 lat?

       Odpowiedź na to pytanie poznali  uczniowie klas II, oraz III b i III c naszej szkoły , którzy wzięli udział w zajęciach  „Piątka za segregację – Jestem superbohaterem, bo segreguję odpady". Nie zabrakło także innych ciekawostek proekologicznych.

      Uczestnicy lekcji  zapoznali się z listem Ziemi do dzieci. Segregowali odpady,  wrzucając  je  do odpowiednich pojemników. Dowiedzieli się, jak postępować z odpadami niebezpiecznymi. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali informacji o czasie rozkładu wybranych odpadów i ich wpływie na czystość  Ziemi.

      Edukacyjna kampania Ministerstwa Środowiska dotycząca  segregacji odpadów zakończyła się konkursem plastycznym. Wybrane przez komisję prace odesłano poczta elektroniczną  do organizatora. Czekamy na wyniki. Wystawę wyróżnionych prac można obejrzeć w holu szkoły.

     • Scary pumpkin

     • 31 października miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu plastycznego dla uczniów klas 1 – 3 na najstraszniejszą dynię „Scary pumpkin”. Bardzo wielu uczniów zgłosiło swoje prace do pani Agnieszki Gałęzowskiej, organizatorki konkursu. Jury, w osobach p. Katarzyny Ciborskiej, p. Joanny Zapaśnik i p. Ewy Lijki, miało twardy orzech do zgryzienia przy wyborze najlepszych prac. Ostatecznie wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżniono trzy prace.

       

      W kategorii klas 1 – 2

      - I miejsce – Artur Warmiński (II b),

      - II miejsce – Zofia Widuto (II a),

      - III miejsce – Wiktor Urbanowicz (I b).

       

      W kategorii klas 3

      - I miejsce – Julia Wysocka (III c),

      - II miejsce – Gabriela Warmińska (III b),

      - II miejsce – Gabriel Misiewicz – Musik (III c).

       Wyróżnienia otrzymali Oliwia Duńska (III a), Aleksander Przeździak (II b),

      Szymon Dubel (I a).

      Zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe, a także „straszne” słodkości.

      Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za zaangażowanie i piękne prace, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Halloween w bibliotece szkolnej!

     • W czwartek 31 października  w bibliotece szkolnej dzieci świętowały Halloween. Z tej okazji panie przygotowały dla uczniów  wiele przerażających zadań, w których dzieci musiały wykazać się zręcznością, spostrzegawczością i szybkością.  Sala zmieniła też swój wystrój, przypominając  chatkę strachu.

      Celem tej akcji było zachęcenie użytkowników biblioteki do jej odwiedzania i wypożyczania książek. Uczniowie, którzy przyłączyli się do wspólnej  zabawy,  nagrodzeni zostali słodkościami.

      Zabawa była znakomita !

      Joanna Widuto i Michalina Lis

     • Pamiętamy o zmarłych

     • W związku ze zbliżającym się świętem zmarłych dnia 30.10.19 r. klasa 1b z wychowawczynią i nauczycielkami współorganizującymi proces kształcenia udała się na Cmentarz Komunalny w Kętrzynie. Była to lekcja wprowadzająca dzieci w świat wartości społeczno-moralnych, uczuć patriotycznych. Pomogła przybliżyć uczniom naszych bohaterów narodowych, ludzi, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Uczniowie w ciszy i zadumie posłuchali opowieści wychowawczyni na temat przeszłości naszej ojczyzny. Zapalili znicze na grobach poległych żołnierzy. W czasie wycieczki uczniowie poznawali tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumieli też, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.  

                                                                                                                Krystyna Klancewicz

     • Klub sobotni "PoMoc"

     • W trzecią sobotę października, odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie podopiecznych grupy  PoMoc. Z tej okazji zostaliśmy zaproszeni na jubileuszowy 50 parkrun jezioro Górne w Kętrzynie. Organizatorzy przygotowali dla nas niespodziankę w postaci skróconej trasy do biegu, gdzie mogliśmy spróbować swoich sił. Czuliśmy się jak prawdziwi zawodnicy! Jako pierwsza do mety dobiegła Blanka. Następnie swój bieg rozpoczęli starsi biegacze. Co to były za emocje!

      Przygotowane przez nas pompony i transparenty, a przede wszystkim nasz głośny doping, dodawał biegaczom skrzydeł. Niektórzy pobili nawet swój rekord życiowy! W nagrodę za piękny doping otrzymaliśmy drobne upominki od organizatorów oraz słodki poczęstunek, za co bardzo im dziękujemy.

      Po sportowych emocjach udaliśmy się na teren szkoły. Pan Grzegorz Ciborski  przygotował nam wspaniałe ognisko, przy którym upiekliśmy pyszne kiełbaski. Dzięki temu mieliśmy dużo siły, żeby brać udział w różnych grach i zabawach z wykorzystaniem ziemniaków, np rzut do celu albo szukanie ukrytego ziemniaka. Pani Kasia nauczyła wszystkich  grać gamę na Bum Bum rurkach, co dostarczyło wiele śmiechu i radości. 

      Do grupy opiekunów dołączyła pani Natalia, która zajmuje się rehabilitacją  w naszej szkole. Cieszymy się, że jest w naszym gronie pozytywnie zakręconych. Zapraszamy do galerii.

       

                                                                                                        Opiekunowie koła

                                                           Pani Małgosia,  Pani Kasia , Pani Natalia ,  Pani Anetka , Pani Natalia

     • Lekcja ekologii

     • 29 października uczniowie klasy VI a i VI d wzięli udział w lekcji ekologii zorganizowanej przez Urząd Miasta. Uczyli się segregować odpady. Miejmy nadzieję, że wykorzystają tę lekcję w przyszłości, propagując działania proekologiczne i prawidłowo segregując śmieci.

     • Wycieczka rowerowa do Owczarni

     • W sobotę 26 października,  grupa miłośników dwóch kółek i turystyki rowerowej z klasy VIII c w składzie: Anastazja Ziemnicka, Nina Janowicz, Aleksandra Kosior, Iga Puchta, Jakub Gasperowicz,  Filip Domański i Adam Hałuszka pod opieką panów: Bartosza Machniewskiego i Andrzeja Graczyka, udała się na wycieczkę do Owczarni. Od początku towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, dzięki której mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy naszego regionu.  „Bazą” w tym dniu stała się posiadłość Państwa Edyty i Tomasza Gasperowicz, znajdująca się tuż za miejscowością Owczarnia.
      Pani Edyta i Pan Tomasz, rodzice Jakuba oraz Pani Marta, mama Filipa, przygotowali nam wspaniałą ucztę. Były kiełbaski, ziemniaki pieczone w ognisku, mnóstwo słodyczy, napoje
      i wspaniała atmosfera.
      Po posiłku Pan Tomasz zaprosił wszystkich na wycieczkę do pobliskiego lasu. W czasie „żywej” lekcji przyrody, tata Jakuba przekazał nam wiele cennych informacji na temat życia lasu i jego mieszkańców. Dopisało nam szczęście i mogliśmy zobaczyć sarny z niewielkiej odległości, a Adam znalazł piękne okazy borowików.
      Słońce, przepiękny, urzekający krajobraz, a szczególnie serdeczni gospodarze siedliska ukrytego pośród lasu, pozwoliły nam zrelaksować się i chociaż na chwilę zapomnieć o codziennych problemach.
      Dziękujemy Pani Edycie, Pani Marcie i Panu Tomaszowi za miłe i serdeczne przyjęcie nas. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wycieczce i stworzenie wspaniałej atmosfery w czasie jej trwania.
      Do zobaczenia na turystycznych szlakach.
                                                          Bartosz Machniewski i Andrzej Graczyk

     • Profilaktyka uzależnień

     • Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2019/2020 dotyczącymi podejmowania działań z zakresu profilaktyki uzależnień 28 października uczniowie klas VI b, VI d, VII a, VII b, VII c wzięli udział w warsztatach „Telefon komórkowy, gry komputerowe, portale społecznościowe,  substancje psychoaktywne – profilaktyka uzależnień w szkołach”, zaś uczniowie klas VIII a, VIII b i VIII c w warsztatach „Profilaktyka uzależnień od dopalaczy, alkoholu, papierosów i narkotyków”.  Było to możliwe dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Warsztaty przeprowadzili specjaliści Małopolskiego Ośrodka Edukacji Profilaktycznej.

     • Zbiórka nakrętek dla Filipa

     • Klasa I b prowadzi zbiórkę nakrętek dla Filipa – ucznia Szkoły Podstawowej w Mołtajnach. Chłopiec urodził się z MPD w Nottingham w Anglii w 2007 roku. Kiedy skończył rok, wrócił do Polski i zaczął walkę o zdrowie. Dzięki wszechstronnej rehabilitacji szybko zaczął zdobywać kolejne sprawności.

      Na zaproszenie wychowawczyni w środę  23.10.2019 r. Filip przybył do klasy I b. Towarzyszyła mu mama. W czasie rozmowy z nią dowiedzieliśmy się, że Filip ma bardzo silną wolę walki. To, co osiągnął, zawdzięcza sobie i swojemu uporowi. Zaczął chodzić samodzielnie, kiedy skończył 9 lat. Obecnie uczęszcza do klasy szóstej. Filip  w czasie spotkania początkowo był bardzo nieśmiały , oczekiwał wsparcia i pomocy mamy. Uczniowie klasy 1b spontanicznie zadawali chłopcu mnóstwo pytań. Byli bardzo serdeczni i zaciekawieni. Na zakończenie przekazali kilka worków zebranych nakrętek.  Po ich sprzedaży Filip będzie mógł uczestniczyć w kolejnych w turnusach rehabilitacyjnych.

      Podczas spotkania Filip zwiedził szkołę, był nią zachwycony.  Szczególnie podobała mu się sala rehabilitacyjno – sensoryczna. Powiedział, że zawsze marzył o takiej szkole i chciałby do takiej uczęszczać. 

      Na koniec poczęstował słodyczami i serdecznie  podziękował.

      My również bardzo dziękujemy mu za wizytę.  Naładował nas pozytywną energią. Dziękujemy też wychowawcom, uczniom, pracownikom naszej szkoły, którzy wspierają akcję i prosimy o dalszą współpracę.

     • Znowu w grze !!!

     • 26 października w Olsztynie odbył się IV Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży o Puchar Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty. Udział w turnieju zorganizowanym w związku z nadchodzącym  Świętem Niepodległości wzięło ponad 300 zawodników.

      Po raz czwarty uczniowie z naszej szkoły podjęli wyzwanie i stawili się na polu walki. Naszą szkołę reprezentowało 10 zawodników.

      W  klasach V- VIII wystawiliśmy 2 graczy: Mateusz Woźniak zajął 10 miejsce  (wygrał 5 z 7 rund), Weronika Kieszek zajęła 33 miejsce (wygrała 4 z 7 rund).

      W klasach I - IV wystawiliśmy 8 graczy.

      Fenomenalnie zagrało dwóch  naszych zawodników, którzy na tym turnieju byli pierwszy raz.

      Filip Graczyk, uczeń 2 klasy, pokonał 113 przeciwników (często z kategoriami szachowymi) i uplasował się na 28 miejscu. Jest to debiut Filipa i wspaniałe rozpoczęcie szachowej kariery. Nasz ośmiolatek wygrał 5 z 7 pojedynków. Zajął  pierwsze miejsce wśród zawodników bez kategorii.

      Równie wielki sukces odniósł Szymon Dunalski, który przygodę z szachami rozpoczął niespełna rok temu. Zajął 29 miejsce i również wygrał 5 z 7 rund.  Szymon trafił na trudniejszych przeciwników, ale poradził sobie doskonale.

      Wielkie brawa należą się wszystkim graczom:  Rafał Jasiulewicz - 46 miejsce (4 wygrane pojedynki), Franciszek Smykowski -  48 miejsce(4 wygrane pojedynki), Jakub Arminajtis -  55 miejsce (4 wygrane pojedynki), Borys Werbanowski -   64 miejsce(4 wygrane pojedynki), Bartosz Persik -  65 miejsce (4 wygrane pojedynki), Artur Gradoń - 88 miejsce (3 wygrane pojedynki)!

      Z każdym rokiem zauważamy, jak bardzo zwiększa się poziom gry. Startujące dzieci są świetnie przygotowane i przyjeżdżają z całego województwa. Cieszy nas fakt, że w niczym nie odbiegamy od naszych przeciwników, trenowanych często pod okiem  znakomitych trenerów. 

      Kolejne turnieje już w listopadzie. Trzymajcie kciuki!!!

       

       

      Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • Szkolni Wolontariusze pamiętają o zmarłych!

     • Zbliża się Święto Zmarłych. 26 października liczna grupa wolontariuszy  z naszej szkoły pod opieką  pani Marzeny Pniewskiej – Hałuszki i pani Małgorzaty Kowalskiej udała się na cmentarz wojenny znajdujący się przy ulicy Kasztanowej  w celu uporządkowania grobów, których nikt już nie odwiedza. Na tym cmentarzu spoczywają żołnierze rosyjscy i niemieccy z czasu I wojny światowej.

      Uczniowie wyposażeni w rękawiczki, worki foliowe i znicze, pełni energii, przystąpili do pracy.

      Najpierw zajęli się czyszczeniem mogił - usunęli chwasty, patyki. Potem przystąpili do modlitwy i zapalenia zniczy. Takie wyjścia traktujemy jako wyraz naszej pamięci o  przodkach tam spoczywających.

      W imieniu opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym Wolontariuszom za chęć niesienia pomocy, zaangażowanie i poświęcony czas.


      Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • sp5@pro.onet.pl
   • zsketrzyn.inf@gmail.com
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pani Monika Zygmunt - Jakuć, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: iodsp5@miastoketrzyn.pl.