• Wizyta przedszkolaków

     •        Dnia 12 grudnia do klasy I b z rewizytą przyszły dzieci z integracyjnej grupy 5-6 latków z przedszkola „Smerfowa Kraina”. Dzieci obejrzały naszą szkołę m.in. salę rehabilitacyjno- sensoryczną, w której pobawiły się klockami magnetycznymi. Dzieci z pierwszej klasy podczas lekcji razem z przedszkolakami wykonały kolorowe łańcuchy na choinkę. Uciechy było dużo. Na koniec dzieci zostały poczęstowane ciasteczkami korzennymi, każde wzięło ze sobą wykonany łańcuch i do pokolorowania ilustrację ze św. Mikołajem.     

     • Przygotowania do świąt

     • W klasie II c przygotowania do świąt idą pełną parą. W tym roku zaczęliśmy od wizyty w Konsulacie św. Mikołaja. Potem przyszedł czas na kartki świąteczne dla nauczycieli-emerytów, ozdoby świąteczne do klasy oraz na zbliżający się kiermasz. 11 grudnia drugoklasiści poświęcili czas na pieczenie pieników. Wszyscy przygotowali się znakomicie. Najpierw było zagniatanie ciasta, wałkowanie, wycinanie foremkami różnych kształtów, a następnie pieczenie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Najwięcej czasu dzieci poświęciły na dekorowanie pierniczków. Ten dzień pozostanie na długo w pamięci. Przed nami jeszcze dekorowanie choinki i oczywiście zgodnie z tradycją dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd, ale to za tydzień. 

                                                      Uczniowie kl. II c z wychowawcą M. Kowalską

     • Rodzice dzielą się pasją

     • Po raz kolejny w klasie I a odbyły się ciekawe zajęcia prowadzone przez rodzica tej klasy, mamę Wojtka. Pani Ewa zaproponowała dzieciom wykonanie ozdób choinkowych przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów plastycznych.

      Uczniowie na warsztatach wykonali filcowe choinki, bombki oraz inne papierowe ozdoby choinkowe. Podczas zajęć rozwijali swoje inwencje twórcze i wyobraźnię, doskonalili sprawności manualne, umiejętnie łączyli różnorodne materiały w plastyczną całość. Kształtowali swoją wrażliwość i ekspresję plastyczną. Kultywowali tradycje świąteczne.

      Zajęcia zakończyły się wspólną degustacją bożonarodzeniowych pierników i innych słodkości przygotowanych przez gościa.

      Niespodzianką dla dzieci były upominki wykonane przez panią Ewę – poduszki w kształcie pierwszej litery imienia dziecka.

       

       

     • Wycieczka do Teatru Lalek w Olsztynie

     • 11.12.2019 r. odbyła się wycieczka do Teatru Lalek w Olsztynie. Uczestniczyło  w niej 31 uczniów z klasy I a i II a. Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie – pani Małgorzata Krzyżanowska i pani Małgorzata Krupska.

      Głównym celem wyjazdu był spektakl pt.  „Doktor Proktor i niemal ostatnie święta". To historia o tym, jak nagle zostaje wprowadzony zakaz obchodzenia świąt i obejmuje on każdego, kto nie kupi prezentów w jednym z domów towarowych pana Thrane. Przedstawienie nie pouczało i nie moralizowało, tylko zapraszało do zabawy i przy okazji opowiadało o rzeczach ważnych i istotnych.

     • Mamy awans do finału województwa!

     • 11 grudnia w Biskupcu odbyły się półfinały Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w halowej piłce nożnej chłopców z rocznika 2007 i mł. Reprezentacja naszej szkoły sprawiła nam miły przedświąteczny prezent, uzyskując awans do finału województwa! Chłopcy z klasy 6 b wygrali z SP Korsze 2:0 (zrewanżowali się za   porażkę dzień wcześniej) i z SP Olsztynek 3:0, a także ulegli piłkarzom z SP 5 Olsztyn 0:5. Ostatecznie dało to drugie  - premiowane awansem - miejsce. Na wielkie brawa zasłużyli młodzi piłkarze, jak również trener p. Andrzej Narwojsz!

     • Podsumowanie kampanii „Biała wstążka”

     • 10 grudnia w kinie „Gwiazda” odbyło się podsumowanie miejskiej kampanii „Biała wstążka”. W tym roku hasłem przewodnim były słowa „Kochaj, szanuj, nie krzywdź, nie bij!”. Podczas uroczystości nie zabrakło akcentów związanych z naszą szkołą. Specjalną statuetką za działania prospołeczne nagrodzono Aleksandrę Komor z klasy VIII a. W jej imieniu nagrodę odebrała pani Dyrektor Bożena Mickiewicz. Zebrani w kinie goście mogli również obejrzeć spektakl „Błękitny ptak” w wykonaniu uczennicy Joanny Kreczman oraz nauczycieli: Małgorzaty Olenkowicz, Katarzyny Ciborskiej, Izabeli Moldy, Natalii Król, Joanny Zapaśnik, Agnieszki Kreczman, Natalii Mackiewicz, Agnieszki Cejmer, Katarzyny Mikotowicz, Anety Machniewskiej, Ewy Lijki, Eweliny Rosiak i  Bartosza Machniewskiego. Przedstawienie było znakomitym zwieńczeniem ważnej społecznie kampanii.

     • Awans młodych piłkarzy

     • 10 grudnia odbyły się Mistrzostwa Rejonu II w Halowej Piłce Nożnej Chłopców z rocznika 2007 i mł. Podopieczni p. Andrzeja Narwojsza wygrali mecz z SP Górowo 11:1 i nieznacznie ulegli piłkarzom z Korsz 3:4. Zajęli jednak I miejsce w turnieju i uzyskali awans do półfinału województwa, który 11 grudnia odbędzie się w Biskupcu.

      Wyniki meczów:

      SP 5 – SP Górowo 11:1

      SP 5 – SP Korsze 3:4

      SP Korsze – SP Górowo 0: 2

      Gratulujemy i trzymamy kciuki!

     • ZNOWU W GRZE!!!

     •      7 grudnia odbyła się II Szachowa  Liga Szkolna. Udział w turnieju wzięło 11

      zawodników z naszej szkoły. Po raz pierwszy wystartowało dwóch uczniów

      z klasy I A.  Wyniki przedstawiają się następująco:

      Liga I:

      Mateusz Woźniak I miejsce

      Artur Gradoń IX miejsce

       

      Liga II:

      Szymon Dunalski I miejsce

      Filip Graczyk II miejsce

      Jakub Arminajtis III miejsce

      Franciszek Smykowski V miejsce

      Adam Makoś VIII miejsce

      Borys Werbanowski X miejsce

      Michalina Siemienicka XIV miejsce

       

      Liga III:

      Dawid Kruhlej (klasa1A)  IV miejsce

      Marcel Boczulak (klasa 1A) V miejsce

      Ewa Atałap X miejsce

       

            Gorące brawa należą się wszystkim. Po raz kolejny pokazaliśmy, że uczniowie z SP 5 są najlepsi i nie mają sobie równych. Szymon Dunalski i Filip Graczyk udowodnili, że nadszedł już czas, aby mierzyć się z najlepszymi. Awans do pierwszej ligi gwarantuje naszym uczniom, że będą brali udział w bardzo trudnych pojedynkach.

             Z każdym turniejem pniemy się do przodu i gramy coraz lepiej. Do naszej szachowej rodziny dołączyli nowi gracze. Dawid i Marcel to kolejni zawodnicy, którzy podjęli wyzwanie i stawili czoła trudnym przeciwnikom. Kolejna liga odbędzie się 11 stycznia, mamy nadzieję, że za 5 tygodni  dołączą do naszych comiesięcznych potyczek następni pierwszoklasiści.  Zrobimy wszystko, aby byli w pełni gotowi.

      Trzymajcie kciuki! Jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa!

      Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • Lekcja muzyczna

     • 6 grudnia 2019 r. odbyła się kolejna lekcja muzyczna dla klas I-III. Tematyką przewodnią były tradycje związane ze spędzaniem Świąt Bożego Narodzenia w wybranych krajach europejskich. W konkursie muzycznym  dzieci z klas pierwszych miały zaśpiewać kolędę lub pastorałkę. Audycja upłynęła w bardzo miłej atmosferze.

     • „Zaginiony skarb”

     • 29 listopada odbyły się w klasie 2a zajęcia tematyczne pt. „ W poszukiwaniu zaginionego skarbu”, zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy.

      A wszystko zaczęło się od listu w butelce, który zachęcił dzieci do wspólnych morskich przygód zakończonych poszukiwaniem pirackiego skarbu. Dzieci miały do wykonania 8 zadań: przeciąganie liny, wyścigi statków, odszyfrowanie tajemniczych znaków, starcie z ośmiornicą, bitwa morska na kule armatnie, odczytywanie starej mapy i poszukiwanie według jej wskazówek ukrytego złota.

      Całej zabawie towarzyszył radosny nastrój. Dzieci były bardzo zaangażowane i chętnie brały udział w proponowanych przez nauczycieli zabawach.

      Scenariusz tej uroczystości przesłany zostanie jako praca konkursowa do Wydawnictwa Mamania. Mamy nadzieję, że nasz pomysł spodoba się komisji i biblioteka szkolna wzbogaci się o nowe pozycje książkowe. Trzymajcie kciuki!

     • „ Uzależnienia, emocje, agresja”

     • 5 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie terapeuty uzależnień p. Daniela Sapińskiego  z rodzicami uczniów klas VI-VIII. Głównym tematem spotkania były uzależnienia, emocje i agresja wśród młodzieży.  Rodzice mogli wysłuchać krótkiego wykładu odnoszącego się do relacji pomiędzy dziećmi a ich rodzicami, relacji rówieśniczych, mechanizmu uzależnień oraz czynników chroniących przed nimi. Poinformowano osoby uczestniczące  w spotkaniu o tym gdzie, kiedy i w jaki sposób mogą szukać pomocy oraz że szybka interwencja daje dobre rezultaty. Spotkanie miało charakter profilaktyczny. Jego celem było uświadomienie rodzicom ewentualnych zagrożeń związanych z różnego rodzaju uzależnieniami.

     • Kiermasz ciast

     • 28 listopada 2019 r. odbył się w naszej szkole kiermasz ciast zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na potrzeby Samorządu Uczniowskiego (organizowanie konkursów, zakup nagród, przygotowywanie dyplomów itp.). Jak zawsze można było liczyć na pomoc i zaangażowanie rodziców naszych uczniów. Z całego serca dziękujemy.

       

                                                                                 Samorząd  Uczniowski

     • Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

     • 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W naszej szkole nie mogło zabraknąć obchodów tego święta. Nauczyciele współorganizujący proces kształcenia w klasach integracyjnych połączyli swoje siły ze specjalistami pracującymi w naszej szkole i przygotowali moc atrakcji dla uczniów klas I-III.

      Dzieci mogły obejrzeć przedstawienie kukiełkowe „Bajka o słoniku Bartusiu i jego krótszej nóżce”, które rozpoczęło się od pięknej piosenki zagranej na bum bum rurkach przez dzieci z grupy wokalno-tanecznej pani Ewy Lijki.  „The lion sleeps tonihgt” wprowadziło wszystkich w dobry nastrój. Rodzinna, momentami wzruszająca i bardzo pouczająca opowieść o słoniku Bartku, który próbował znaleźć w przedszkolu przyjaciół, bardzo się wszystkim spodobała. Kukiełki własnoręcznie wykonane przez pana Jacka Fąderskiego były piękne. Gra aktorów – nauczycieli – bardzo przekonywająca.

      Kolejną częścią obchodów było mierzenie się ze stacjami, które oddziaływały na zmysły. Zadaniami dzieci było m.in. pokonywanie barier architektonicznych w specjalnych goglach, malowanie nogami, rozpoznawanie zapachów i smaków czy odczytanie intencji rozmówcy z zagłuszającymi słuchawkami na uszach. Dzięki tym zadaniom uczniowie choć przez chwilę mogli poczuć, jak funkcjonują ich niepełnosprawni koledzy i jakie przeszkody każdego dnia stają na ich drodze.

      Rozstrzygnięto również okolicznościowy konkurs plastyczny „Niepełnosprawni są wśród nas – razem możemy więcej”. Można też było obejrzeć pokonkursową wystawę.

      Organizatorzy są przekonani, że takie obchody uczą najmłodszych uczniów tolerancji, otwartości i szacunku dla ich niepełnosprawnych kolegów.

      Nauczyciele, którzy przygotowali szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, to panie: Katarzyna Ciborska, Małgorzata Olenkowicz, Ewa Lijka, Agnieszka Cejmer, Joanna Zapaśnik, Izabela Molda, Aneta Machniewska, Natalia Mackiewicz oraz panowie: Bartosz Machniewski i Jacek Fąderski.

     • Odliczanie czas zacząć…

     • Czy wiecie, że pierwszy wieniec adwentowy zrobił około 180 lat temu pastor, który prowadził w Hamburgu sierociniec? Żal było mu dzieci spędzających święta bez rodziców i pragnął podarować im coś wyjątkowego. Do starego drewnianego koła od wozu przymocował 24  świeczki i każde dziecko co dzień zapalało jedną.

      Uczniowie naszej szkoły również z niecierpliwością wyczekują Wigilii Bożego Narodzenia. Stąd pomysł, by odliczać kolejne dni. Tak oto powstał „Szkolny Kalendarz Adwentowy”.  Każdego dnia uczeń klas I-III (wybrany losowo) odkrywa  jedną kartę kalendarza, który zawisł w holu parteru.  Za pięknie wykonane zadanie adwentowe otrzymuje upominek ufundowany przez Radę Rodziców. 

      Pomysłodawcami tegorocznego kalendarza są Panie: Natalia Król i Katarzyna Ciborska.

     • Występ "Promyków"

     • 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

      Miejskie obchody zostały zorganizowane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej. Odbyły się w sali widowiskowo- kinowej Kętrzyńskiego Centrum Kultury. Na scenie nie zabrakło występów artystycznych. Zaprezentowały się również dzieci z zespołu „Promyki” przygotowane przez p. Krystynę Klancewicz, we współpracy z p. Agnieszką Cejmer. Dzieci wystąpiły z przedstawieniem pt.: „Szanuj zdrowie jak je masz, bo o różne bzdury dbasz”. Zostały nagrodzone gromkimi brawami

     • Andrzejki dla klas I-III

     • 29 listopada sala klasy 2a zamieniła się w piernikowy domek wróżb. Urzędowały tam czarownice Hogata i Hildegarda (kuzynki  czarownic z jaskini wróżb i komnaty wróżb, które „odwiedzały” szkołę w latach ubiegłych). W tym roku czarownice poruszały się po piętrze w szczególny sposób, bo z biegiem czasu i postępem techniki zamieniły swoje stare miotły na „miotły na dwóch kołach - hulajnogi”. Wróżyły wszystkim chętnym dzieciom. Uczniowie mieli możliwość poznania swojej przyszłości, wykonywanego zawodu, a także imienia swojej żony, czy męża dzięki wróżbom z atramentowych kleksów. Wybierali owoc, wskazywali liczby na latających kluczach. Hogata odczytywała każdemu przyszłość ze szklanej kuli. Dzieci „przeszły” szybkie przeszkolenie w używaniu magicznej różdżki. Wszyscy dobrze się bawili. Na zakończenie Hogata i Hildegarda poczęstowały uczestników - łakomczuchów piernikami.

     • Turniej piłki ręcznej o puchar burmistrza miasta Mikołajki

     • 28.11.2019 r. najmłodsze szczypiornistki w naszej szkole ( kl. 5 b - sportowa) wzięły udział w turnieju piłki ręcznej o puchar burmistrza miasta Mikołajki. W zawodach startowały 4 drużyny: Mikołajki, Kętrzyn, Reszel oraz Bartoszyce. System rozgrywanych meczów  - każdy z każdym. Nasz zespół zajął ostatecznie 4 miejsce, ulegając 3:2 z Reszlem, 9:8 z Bartoszycami oraz 5:1 z Mikołajkami.

      Kolejność końcowa:

      1. Mikołajki 2. Reszel 3. Bartoszyce 4. Kętrzyn

      Faworytem w zawodach nie byliśmy. Nasz zespół składa się głównie z zawodniczek z rocznika 2009. W turnieju brały udział dzieci z rocznika 2008 i mł., w tym wieku rok różnicy jest widoczny " gołym okiem". "Mimo wszystko  jestem zadowolony z turnieju, bo dziewczęta nawiązały rywalizację z zespołami i pokazały ,że potrafią bronić zespołowo. Trzeba popracować nad atakiem pozycyjnym i dalej doskonalić grę w obronie. To będzie mocny punkt w grze naszego zespołu w przyszłości, potencjał jest" - mówi trener zespołu Daniel Wróbel.

      Najskuteczniejszą zawodniczką naszego zespołu została Joanna Jurkian. MVP turnieju została Amelka Nałysnyk.

     • Obchody Dnia Pluszowego Misia

     • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły co roku obchodzą wraz z dziećmi na całym świecie Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Samorząd Szkolny zorganizował dla naszych milusińskich konkurs pt. „Pluszowy miś – mój serdeczny przyjaciel”. Wielu uczniów przystąpiło do udziału we współzawodnictwie i wszyscy stanęli na wysokości zadania – prace, które wpłynęły do organizatorów były piękne, starannie wykonane i bardzo pomysłowe. Jury, w osobach p. Katarzyny Mikotowicz, pani Joanny Zapaśnik i pani Katarzyny Ciborskiej, miało trudne zadanie. Wybór naprawdę nie był łatwy! Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców w trzech kategoriach:

       - klasy pierwsze

                  I miejsce – Wojciech Kłódka kl. 1a

                  II miejsce – Szymon Dubel kl. 1a

                  III miejsce – Laura Dymek kl. 1a

      - klasy drugie

                  I miejsce – Zofia Widuto kl. 2a

                  II miejsce – Ewa Atałap kl. 2a

                  III miejsce – Bartek Gąsior kl. 2c

      - klasy trzecie

                  I miejsce – Zofia Sapieha kl. 3b

                  II miejsce – Oliwia Duńska kl. 3a

                  III miejsce – Wiktoria Dudzik kl. 3b

      Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       

      Samorząd Uczniowski

     • Oficjalne otwarcie sali integracji sensorycznej

     • 28 listopada do sali integracji sensorycznej, która powstała dzięki środkom z budżetu obywatelskiego, przybyli goście: zastępca Burmistrza Miasta pan Maciej Wróbel, pani Małgorzata Margas, państwo Katarzyna i Grzegorz Ciborscy, przewodnicząca Rady Rodziców pani Sylwia Komorowska. Celem wizyty było oficjalne otwarcie  sali. Najważniejszym wydarzeniem było symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonała pani Dyrektor Bożena Mickiewicz, goście oraz przedstawiciele uczniów. Przemówienia wygłosili: pan Burmistrz i  pani Katarzyna Ciborska. Panie terapeutki Aneta Machniewska i Natalia Mackiewicz serdecznie podziękowały państwu Ciborskim - pomysłodawcom złożenia projektu do budżetu obywatelskiego. Później goście mieli okazję wziąć udział w przygotowanym przez panie terapeutki "sensorycznym kole fortuny", w którym należało wykonać zadanie w oparciu o jednej ze zmysłów. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. W roli konferansjerów zadebiutowali uczniowie: Katarzyna Bukowska z klasy VI d i Michał Januszanis z klasy V c.

      Przypomnijmy, że dzięki budżetowi obywatelskiemu szkoła uzyskała środki na zakup sprzętów do sali integracji sensorycznej na kwotę 55000 złotych.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • sp5@pro.onet.pl
   • zsketrzyn.inf@gmail.com
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pani Monika Zygmunt - Jakuć, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: iodsp5@miastoketrzyn.pl.