Początek roku szkolnego
Narodowe Czytanie
Komunikat dotyczący obiadów w roku szkolnym 2022/2023
KUCHARKA SZKOLNA: p. Edyta Czarkowska
kontakt: sp5@pro.onet.pl
TELEFON 699 892 859
rok szkolny 2022/2023
UWAGA!
Opłaty za obiady prosimy wpłacać dopiero od 1.09.2022 r.
Obiady będą wydawane od 5.09.2022 r. (poniedziałek)
W TYTULE PRZELEWU NALEŻY KONIECZNIE WPISAĆ
IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA, KLASĘ, ZA MIESIĄC…
WRZESIEŃ 2022
5.09.2022 – 30.09.2022
CENA 1 OBIADU – 8,00 zł
ILOŚĆ OBIADÓW WE WRZEŚNIU – 20
PŁATNOŚĆ NA KONTO J.N.
UCZNIOWIE 20 x 8.00 – 160,00zł
NAUCZYCIELE 20 x 15.00 – 300,00 zł
NUMER KONTA BANKOWEGO
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 W KĘTRZYNIE
96 1240 5598 1111 0000 5029 1197
tytułem wpłata za obiady/imię i nazwisko dziecka, klasa/za miesiąc…..
ZASADY KORZYSTANIA Z OBIADÓW
- Zamiar korzystania z obiadów przez dziecko należy zgłosić do kucharki szkolnej:
ul. Kazimierza Wielkiego 12 w godzinach pracy: 8.00 – 15.00.
- Obowiązkowo należy wypełnić deklaracja_obiady_2022-2023 (do pobrania) i wypełnioną odesłać na adres:sp5@pro.onet.pl lub dostarczyć osobiście.
- Za obiady należy wpłacić od 1 do 5 danego miesiąca.
- W tytule przelewu należy OBOWIĄZKOWO wpisać imię, nazwisko i klasę dziecka.
- Obiad można odwołać dzień wcześniej lub danego dnia do godziny 8.00.
- W przypadku braku zgłoszenia nieobecności kwota za dany dzień nie podlega zwrotowi.
- Ostatniego dnia miesiąca nie odpisujemy obiadów.
Wyprawka pierwszoklasisty
OBÓZ WĘDROWNY - PIENINY SPISKIE
Uczniowie naszej szkoły w dniach 26.06 – 08.07. 2022 wzięli udział w obozie wędrownym realizowanym na terenie Pienin Spiskich, pięknego pasma górskiego położonego nad Jeziorem Czorsztyńskim, w oparciu o sieć obiektów i miejsc noszących nazwę Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”. Uczestnicy obozu zapoznali się z wieloma przykładami dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego Pienin i Spisza oraz fragmentów Gorców i Podhala. Młodzież wędrując szlakami wymienionych regionów poznała obiekty historyczne związane z kulturą , tradycjami oraz miejsca cenne przyrodniczo a także sposoby wytwarzania lokalnych produktów. Uczestniczyła w warsztatach rękodzielniczych, artystycznych i kulinarnych. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyły piesze wędrówki szlakami turystycznymi, którymi młodzież podążała, poznając najpiękniejsze miejsca, historię oraz kulturę regionu. Uczestnicy obozu zdobyli na szczyty Trzech Koron, Wdżaru, Wysokiej i Durbaszki, Cisówki i Żaru. Zobaczyli najpiękniejsze miejsca, które wyczarowała natura. Region Pienin Spiskich swoimi pięknymi krajobrazami motywował do wysiłku i aktywności fizycznej niezbędnej do prawidłowego rozwoju młodych ludzi.
Składam serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, bez których nie mógłbym zrealizować zaplanowanych działań. Nasi darczyńcy to: Burmistrz Miasta Kętrzyn, Pani Edyta i Firma MIX- PLUS, Singnify Poland Sp. z o.o w Kętrzynie, MST Sp.z o.o Sp.k. w Kętrzynie, Hurtownia budowlana Kwartet - Kętrzyn, Hurtownia papiernicza Logos w Kętrzynie. Szczególne podziękowania kieruję do rodziców, za wsparcie, za miłe słowa i zaangażowanie w czasie przygotowań i realizacji obozu.Andrzej Graczyk
14
Zakończenie roku szkolnego
24 czerwca o godzinie 9.00 rozpoczął się apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022. Po powitaniu gości: przedstawicieli władz samorządowych, policji oraz Rady Rodziców głos zabrała Pani Dyrektor Bożena Mickiewicz. Wyróżniła ona nagrodami specjalnymi laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych: Antoniego Jowsę, Natana Werkowskiego, Maję Kopczyńską, Izebelę Zborowską i Ignacego Cwalinę oraz ich opiekunów: p. Joannę Czerniakowską, p. Joannę Proboszcz i p. Katarzynę Puczel. Nagrodę Specjalną otrzymali również: Aleksandra Cycan, która uzyskała najwyższą średnią ocen w szkole (6,0) oraz Paweł Marcinkiewicz i Filip Kajrys. Wzruszającym momentem było pożegnanie odchodzącej na emeryturę Pani Pielęgniarki Grażyny Szymańskiej. "Sto lat" odśpiewane na stojąco przez całą społeczność szkolną przy akpompaniamencie ucznia klasy IV a Stiepana Kukharuka z pewnością na długo zostanie w jej pamięci.
Podziękowania za cały rok pracy złożył Antoni Jowsa z Samorządu Uczniowskiego, a uzupełnieniem pięknych słów była piosenka w wykonaniu zespołu wokalnego pod kierunkiem pani Ewy Lijki.
Stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie wręczył z-ca Burmistrza Pan Maciej Wróbel.
Miłym momentem dla uczniów, którzy cały rok ciężko pracowali, zdobywając nową wiedzę i umiejętności, było otrzymanie nagród za wyniki w nauce.
Podniosłym momentem było z pewnością przekazanie sztandaru szkoły kolejnym uczniom, którzy będą pełnili zaszczytną funkcję chorążych pocztu sztandarowego.
Ślubowanie absolwentów, przemówienie przedstawicieli klas ósmych i pożegnanie absolwentów przez przedstawicieli klas siódmych, to jak zwykle bardzo wzruszające chwile.
Po zakończeniu apelu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas po odbiór świadectw.
Wszystkim uczniom życzymy udanych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji!
207
Bezpieczne wakacje
22 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu "Bezpieczne wakacje" prowadzonym przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji: oficera prasowego asp. Ewelinę Piaścik oraz dzielnicowego sierż. szt. Michała Anczewskiego.
Podczas wypoczynku letniego nietrudno o nieodpowiedzialne i nieprzemyślane zabawy, które mogą skończyć się tragicznie. Dlatego podczas spotkania policjanci przybliżyli dzieciom i młodzieży ogólne zasady właściwego zachowania w miejscu spędzania wolnego czasu oraz zasady bezpieczeństwa na drogach. Funkcjonariusze przestrzegali uczniów przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, rozpalaniem ognisk, organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach. Uczniowie dowiedzieli się, że należy bezwzględnie zapinać pasy bezpieczeństwa, oraz podróżować w samochodzie w dostosowanym foteliku. Wszyscy utrwalili sobie zasady poruszania się na drodze i właściwego przechodzenia przez jezdnię. Przypomnieli, jak rozważnie korzystać z kąpielisk, jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem, hulajnogą oraz jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców. Funkcjonariusze mówili uczniom również o tym, jak zachować się w sytuacjach trudnych, o zachowaniu własnego bezpieczeństwa, powiadomieniu odpowiednich służb pod numerami alarmowymi. W zajęciach uczestniczyło 20 zespołów klasowych. To było bardzo ciekawe i pożyteczne spotkanie.
Dzień Mamy i Taty w klasie II B
Dwa najpiękniejsze słowa świata
We wszystkich językach to Mama i Tata.
Wypowiadane przez wszystkich ludzi,
Czy to są mali, czy to są duzi.
Mamusia, mamunia, mamcia czasami,
Tatuś, tatulek, tatko kochany."
Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Dlatego też w naszej klasie uczniowie wyrazili swoją miłość do rodziców, organizując Dzień Matki i Ojca. Z tej właśnie okazji 22 czerwca 2022 roku odbyła się uroczysta akademia. Sala szkolna stała się sceną, na której dzieci zaprezentowały bogaty program artystyczny. Były wiersze, piosenki oraz życzenia dla kochanych rodziców. Podczas wręczania upominków całusom i uściskom nie było końca. Po prezentacji słowno-muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Uroczystość przebiegła w ciepłej i miłej atmosferze, pozostanie na długo w pamięci dzieci oraz ich rodziców. Nie obyło się także bez łez i wzruszeń.
Joanna Pyra, Katarzyna Mikotowicz
15
I Gala Uczniowskiej Osobowości
22 czerwca w kinie Gwiazda odbyła się I Gala Uczniowskiej Osobowości. Burmistrz Kętrzyna Pan Ryszard Niedziółka nagrodził uczniów i ich opiekunów ze wszystkich szkół podstawowych w mieście. Nasi uczniowie zostali wyróżnieni w czterech kategoriach: laureat - Antoni Jowsa i Natan Werkowski (opiekun p. Joanna Czerniakowska), finalista - Ignacy Cwalina (opiekun p. Katarzyna Puczel), Maja Kopczyńska, Izebela Zborowska, Antoni Jowsa i Natan Werkowski (opiekun p. Joanna Proboszcz), artysta - zespół muzyczny pod kierunkiem p. Ewy Lijki oraz sportowcy - drużyna piłki nożnej chłopców z klasy VIII b z trenerem p. Andrzejem Narwojszem. Podziękowania otrzymała również p. Dyrektor Bożena Mickiewicz.
Po wręczeniu wyróżnień odbyły się warsztaty profilaktyczne.
Wycieczka
Czasem wystarczy jeden dzień, aby grupa przeżyła niezapomnianą przygodę! I taką spotkały dnia 22 czerwca klasy 5a i 5c wraz z wychowawcami i opiekunami w GWAREK MAZURY - Centrum Aktywnego Wypoczynku, Piękna Góra . Fabularyzowany wyjazd okazał się niepowtarzalną okazją do integracji, nauki, współdziałania i pobudzenia wyobraźni naszych uczniów. Propagujemy sport i ruch na świeżym powietrzu. Tego dnia w kalejdoskopie wrażeń nasi wychowankowie weszli na wyższy poziom obcowania z lasem i zdobywali survivalową wiedzę. Wykazali się umiejętnością współpracy i negocjacji. Nie było miejsca i czasu na nudę. W programie towarzyszyły: team building, quady, strategiczna gra negocjacyjna, szkolenie survivalowe, no i oczywiście pyszny obiad. Ahoj przygodo za rok!
Opiekunowie niezapomnianej przygody: Dorota Gryta, Małgorzata Stefaniak-Rogowska, Izabela Molda.
7
Parada miejska
Podziękowanie
Klasy czwarte nad morzem
W dniach 13.06-15.06 wszystkie klasy czwarte wzięły udział w wycieczce do Sztutowa. Był to czas na integrację, świetną zabawę oraz aktywny wypoczynek. Wycieczki nad morze, do parku w rozrywki Nowa Holandia, szaleństwa w basenach oraz przeróżne gry sportowe na długo pozostaną w pamięci naszych czwartoklasistów. Dzieci zachowywały się na medal, imponując samodzielnością swoim wychowawcom i opiekunom.
Opiekunowie: D. Arszułowicz, A. Kreczman, W. Jałoszewski, A.Narwojsz i J. Stankiewicz
32
WIOSENNY RAJD ROWEROWY OWCZARNIA 2022
W sobotę 11 czerwca członkowie SKKT wzięli udział w Wiosennym Rajdzie Rowerowym organizowanym przez Oddział PTTK w Kętrzynie. Miejscem startu był parking przy kompleksie rekreacyjnym Kętrzynianka, metę przewidziano w Owczarni na terenie Muzeum Mazurskiego. Po instruktażu dotyczącym bezpieczeństwa w czasie wycieczki rowerowej, uczestnicy wybranymi trasami udali się w kierunku Owczarni. Po dotarciu na metę, na przybyłych czekało już rozpalone ognisko przygotowane przez w właściciela muzeum pana Aleksandra. Po upieczeniu i zjedzeniu kiełbasek odbył się konkurs wiedzy o regionie Warmii
i Mazur. Każdy z biorących udział otrzymał wspaniałe nagrody. Niespodzianka było spotkanie z Nicolasem i Benjaminem, chłopcami ze Stanów Zjednoczonych, kuzynami Huberta, którzy korzystając z wakacji w Stanach, odwiedzili swoją rodzinę i poznawali miejsca gdzie wcześniej mieszkali ich rodzice. Przekazali oni wiele informacji i ciekawostek na temat kraju, w którym obecnie mieszkają a także na temat swoich szkół. Wspólnie zwiedziliśmy Muzeum Mazurskie, wspaniale bawiliśmy się przy ognisku, które bardzo integruje, odpręża i wzmacnia przyjaźnie.
Składamy serdeczne podziękowania Burmistrzowi Miasta Kętrzyn za pokrycie kosztów organizacji rajdu i sfinansowanie zakupu artykułów niezbędnych do jego realizacji. Dziękujemy także właścicielom Muzeum Mazurskiego w Owczarni za przygotowanie ogniska i udostępnienie terenu muzeum.Bartosz Machniewski i Andrzej Graczyk
Podsumowanie projektu #20minutdlamatematyki
Matematyka stereotypowo kojarzona jest jako nieprzyjemny i trudny przedmiot szkolny, który rozumieją tylko wybrani. Wielu dorosłym na samo wspomnienie lekcji matematyki w szkole wracają najgorsze wspomnienia. Prawdopodobnie dlatego, że kojarzą swoją matematyczną edukację z niepowodzeniami i trudnościami.
Żeby to zmienić klasa 2c podjęła wyzwanie- udział w projekcie #20minutdla matematyki.
Celem głównym projektu było:
· Wprowadzanie skutecznych zmian w edukacji matematycznej zgodnej z potrzebami rozwojowymi dzieci w przedszkolu i szkole poprzez świadome włączanie się do projektu #20minutdlamatematyki nauczycieli (placówek) i rodziców
Cele szczegółowe
· Zachęcenie przedszkoli i szkół podstawowych (klasy I-III) do włączania się do projektu celem organizowania efektywnej edukacji matematycznej wg koncepcji Dziecięcej Matematyki autorstwa E. Gruszyczk-Kolczyńskiej. W przypadku klas początkowych - wyciąganie zadań matematycznych z kartki papieru (podręczników) do nauczania czynnościowego, używanie liczmanów, itd.
· Zapoznanie z koncepcją Dziecięcej Matematyki® autorstwa E. Gruszczyk-Kolczyńskiej (która ma przełożenie zarówno na edukację przedszkolną, jak i wczesnoszkolną)
· Motywowanie do wprowadzania zmian w edukacji matematycznej we współpracy placówek z rodzicami
· Świadome stosowanie reguł i prawidłowe używanie pojęć matematycznych zawartych w Dziecięcej Matematyce® przez nauczycieli i rodziców w edukacji przedszkolnej wczesnoszkolnej, jak i domowej
· Doskonalenie wiedzy i umiejętności nauczycieli w zakresie nowatorskich metod i form pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym do prowadzenia zajęć, zabaw z edukacji matematycznej i dzielenia się tymi kompetencjami z rodzicami
· Dostrzeganie możliwości efektywnego uczenia się przez dzieci poprzez stwarzanie i wykorzystywanie codziennych sytuacji życiowych do utrwalania wiadomości i umiejętności matematycznych
· Wykorzystywanie okazji do upowszechniania wiedzy o skutecznych metodach i sposobach uczenia matematyki
· Utrwalenie własnych wiadomości i umiejętności z zakresu podstaw matematyki
Matematyka to Królowa Nauk. Nie warto czekać na zmiany, warto wziąć sprawy w swoje ręce. Warto podjąć inicjatywy, które nie tylko usystematyzują edukację matematyczną już od przedszkola i klas początkowych, ale także zburzyć panujący stereotyp, że matematyka jest jedynie dla wybranych, bo matematyka jest DLA WSZYSTKICH.
Projekt koordynowały Katarzyna Ciborska i Agnieszka Cejmer
8
Natan wśród najlepszych matematyków
2 czerwca trzyosobowa drużyna uczniów klas ósmych w składzie: Izabela Zborowska (8 d), Antoni Jowsa (8 a) i Natan Werkowski (8 d) wzięła udział w XIX Warmińsko-Mazurskich Zawodach Matematycznych zorganizowanych przez Wydział Matematyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Natan Werkowski zajął wysokie ósme miejsce i tym samym znalazł się w gronie najlepszych uczniów klas 7-8. Równie znakomicie spisała się cała drużyna, której zabrakło niewiele do bycia wyróżnioną zespołowo. Warto podkreślić, że konkurs był trudny. Tym większe gratulacje dla Natana i nauczycielki, która przygotowywała całą drużynę - p. Joanny Proboszcz.
Sobotniki
W minioną sobotę 11 czerwca 2022 r. realizowaliśmy ostatni w tym roku szkolnym projekt pt.,, Wilczy Szaniec-ciekawostki historyczne’’ sfinansowany z dotacji Gminy Miejskiej Kętrzyn w ramach zadania publicznego w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowania. Celem wycieczki było rozpowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat historii oraz integracja członków naszego stowarzyszenia.
O godzinie 9:00 spod naszej szkoły wyruszyliśmy w podróż pełną przygód.
Przewodnikiem naszej wycieczki był Pan Jarosław Sztabiński. W sposób bardzo ciekawy i humorystyczny zapoznał nas z historią byłej kwatery wojennej Adolfa Hitlera z czasów II wojny światowej. Dużą atrakcją dla naszych podopiecznych było zwiedzanie pojazdami pancernymi III Strefy Wilczego Szańca (Strefy Logistyczno-Administracyjnej).
Zwiedzanie z Panem ,,Sztabą’’ było bardzo przyjemne, wesołe i zaopatrzone w ogrom ciekawostek wiedzy nie tylko o Adolfie Hitlerze, ale i o całym obiekcie. Kompleks bunkrów, schronów i baraków w gierłoskim lesie zrobił na nas ogromne wrażenie. Bunkry wciąż kryją wiele zagadek i imponują swoimi rozmiarami, rozmachem oraz solidnością. Całość wyprawy zwieńczył przejazd drezynami po historycznym szlaku kolejowym oraz ognisko z kiełbaskami. Po posiłku przyszedł czas na sprawdzenie naszej wiedzy w postaci quizu, który dowiódł, że wszyscy uważnie słuchali przewodnika. W części praktycznej dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności w rzucie granatem do celu z postawy stojącej. Na zakończenie spotkania Pan ,,Sztaba’’ wręczył dzieciom pamiątki w postaci breloczka w kształcie granatu, magnes, przypinkę i znaczek ze sztabowozem.
O godzinie 14:00 z głową pełną wrażeń wróciliśmy pod budynek naszej szkoły.
Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca wszystkich pasjonatów historii i militariów.
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z wycieczki.
Do zobaczenia we wrześniu
91
Podsumowanie projektu eTwinning ,,Bullerbyn Schoolnet"
Przed nami zakończenie roku szkolnego, zatem czas na podsumowanie. W maju i czerwcu zorganizowaliśmy ostatnie zadanie partnerskie. Majowe zadanie to opracowanie i przygotowanie zadań ,,Szukamy skarbu". Przygotowany skarb, to zabawy wymyślone przez nas dla naszych partnerów. Spróbujcie zagrać sami, są bardzo proste.
A skąd pomysł na takie zadanie w projekcie? Oczywiście z pewnego fragmentu lektury:
,,Szukajcie skarbu na wyspie na jeziorze. Tam zakopałem prawdziwe perły. Szukajcie na środku jeziora..."
W słoneczny czerwcowy dzień, wykonaliśmy ostatnie z zadań projektowych, podsumowujące naszą pracę - ,,Skrzynię mędrców". To kapsuła do której schowaliśmy najlepsze wspomnienia z projektu w postaci rysunków, opisów zdarzeń, zdjęć-tak ,tak wspomnienia, a nie ,,wyrwane zęby" jak Olle, Bosse i Lasse. Skrzynię chcemy odkopać w 8 klasie. Mamy nadzieję, że nikt jej nie znajdzie, choć na filmiku pokazujemy nasze tajemne miejsce.
To koniec naszego projektu, zamykamy przygodę z Bullerbyn. Było magicznie i twórczo. Teraz zostało nam powalczyć o odznakę jakości za nasz projekt w biurze eTwinning. Trzymajcie kciuki.
Zapraszamy na filmy i do galerii zdjęć:
Certyfikaty
Mistrz Rachowania- szkolny konkurs matematyczny
W ostatnich dniach w naszej szkole odbył się matematyczny konkurs o tytuł Mistrza Rachowania. W pierwszym etapie startowali wszyscy uczniowie klas IV- VI, a w finale, który odbył się 4 czerwca 2022 roku walczyło po dwoje uczniów z każdej klasy.
Ostatecznie Mistrzami Rachowania klas IV-VI w roku szkolnym 2021/2022 zostali:
Jakub Raginis kl. IVa – I miejsce
Nina Kozakiewicz kl. Va – II miejsce
Olivia Lewandowska kl. IVb – III miejsce
10 czerwca pani dyrektor Bożena Mickiewicz wręczyła dyplomy i pogratulowała wyróżnionym uczniom.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do regularnych ćwiczeń w rachowaniu, a w przyszłości powalczymy znowu!!!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie