W dniu 8 stycznia odbyła się czwarta lekcja muzyczna w roku szkolnym 2023/2024. Tematem była „Wizyta u pana kompozytora”. Udział w występie wzięły klasy I a i I b w składzie: 4 dziewczynki i 6 chłopców.
Uczniowie poznali nowe pojęcia: kompozytor, melodia, akompaniament i instrument: klarnet i tańce: oberek i kujawiak. Do konkursu przystąpili uczniowie klas pierwszych: Hubert, Michał i Hania, która po dogrywce została zwyciężczynią. Natomiast Iga z klasy III a zajęła pierwsze miejsce, śpiewając piosenkę pt.: "Bum, Bum, Bum".
Lekcja muzyczna
Laboratoria Przyszłości
#LaboratoriaPrzyszłości – to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnił w naszej szkole zajęcia lekcyjne i pozwolił uczniom rozwijać swoje zainteresowania. Od listopada prowadzone były zajęcia z wykorzystaniem klocków Lego Spike Prime oraz Lego Education BricQ. Lekcje z wykorzystaniem zestawu Lego Education SPIKE doskonalą zdolności twórcze, uczą rozwiązywania problemów, budowania skutecznych strategii, a także kształtują wiarę w siebie i współpracę w grupie.
SPIKE Prime pomaga uczniom ćwiczyć podstawowe umiejętności STEAM potrzebne w codziennym życiu i na dalszych etapach nauki. Była to doskonała nauka i zabawa.
#LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci
Zaproszenie
Półzimowisko
Jadłospis
Jadłospis
Opłata za obiady
Podsumowanie roku 2023
Życzenia
Konkurs na najładniej przystrojoną klasę.
Samorząd Uczniowski przy współpracy pani dyrektor zorganizował konkurs na najładniej przystrojoną salę. Wzięły w nim udział wszystkie klasy. Komisja w składzie: członek Samorządu Uczniowskiego – Natasza Staruk i opiekun pani Marzena Pniewska- Hałuszka, pani dyrektor Bożena Mickiewicz oraz nauczyciel plastyki pan Jacek Fąderski oceniła zwycięskie klasy:
I miejsce - klasa 4c
II miejsce - klasa 2b i 1c (ex aequo)
III miejsce - klasa 6c
Wszystkim klasom gratulujemy, bo ocenić było bardzo trudno.
Jeszcze raz dziękujemy i życzymy Wesołych Świąt.
Samorząd Uczniowski
Święta i Ekspres Polarny
Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Z tej okazji 20 grudnia klasa 3 c, zainspirowana
filmem animowanym, który powstał na podstawie opowiadania Chrisa van Allsburga
„Ekspres Polarny”, pojechała magicznym pociągiem na Biegun Północny do siedziby świętego
Mikołaja.
Uczestnicy gry zadaniowej rozpoczęli swoją podróż u konduktora, który sprawdził im bilety,
opowiedział o zasadach zabawy, a następnie rozdał indywidualne walizki na podróż. Tego
dnia uczniowie, jak bohater bajki, ubrani w piżamy, ciepłe, często śmieszne kapcie
wykonywali różne zadania związane ze świętami. Jednak, żeby je wykonać, najpierw musieli
je odnaleźć w szkole na podstawie pozostawianych im wskazówek. Gra przebiegła w miłej
atmosferze, uczniowie z uśmiechami na twarzy i wesołymi okrzykami wykonywali zadania.
Na końcu odnaleźli skrzynię, w której umieszczone były świąteczne dzwonki przypominające
o magii nadchodzących świąt.
4
Warsztaty świąteczne „Dzieci ratują gwiazdkę”
20.12.2023 roku w klasie 3a i 3b odbyły się warsztaty świąteczne „Dzieci ratują gwiazdkę”. Zajęcia miały przynieść przede wszystkim radość ze świątecznego czasu i docenienie celebracji bycia razem, pobudzenie współpracy w środowisku szkolnym, nastawionej na wspieranie siebie nawzajem, budowanie poczucia sprawczości, kształtowanie postaw prospołecznych. Uczniowie wcielili się w rolę elfów, aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu świątecznych prezentów, tworzyli listę dziecięcych marzeń i kostkę opowieści, świetnie się przy tym bawiąc. Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach Programu Szkoła Myślenia Pozytywnego przez panie Ewelinę Grymuzę i Dajanę Kos oraz pana Witolda Jałoszewskiego. Wesołych Świąt!
9
WYCIECZKA NA LODOWISKO
Dnia 15 grudnia SKKT zorganizowało wycieczkę na lodowisko do Giżycka, w której wzięło udział 35 uczniów z klas II – VII.
Celem wyjazdu było promowanie zdrowego stylu życia, doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej, integracja uczniów oraz wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Uczniowie spędzili na lodowisku 2 godziny. W tym czasie mieli okazję nie tylko aktywnie spędzić czas w gronie przyjaciół, ale także doskonalić swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Łyżwiarze, którzy dobrze radzili sobie na lodzie, w ramach pomocy koleżeńskiej udzielali cennych rad i wskazówek młodszym i mniej doświadczonym koleżankom i kolegom.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni i deklarowali chęć udziału w kolejnych wyjazdach.
Opiekunowie: Bartosz Machniewski i Andrzej Graczyk
7
Jadłospis
Kiermasz świąteczny
Dyrekcja oraz pracownicy Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Macieja Kalenkiewicza ”Kotwicza” w Kętrzynie składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację kiermaszu bożonarodzeniowego, który odbył się 14 grudnia 2023 r.
Tegoroczny kiermasz świąteczny w naszej szkole był bardzo kolorowy i smaczny.
Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice przygotowali pyszne ciasta oraz ozdoby świąteczne.
Wszystko po to, aby zakupić do naszej szkoły defibrylator AED, który będzie służył społeczności szkolnej i mieszkańcom Kętrzyna.
Dzięki wsparciu rodziców oraz Stowarzyszenia „Sobotniki” udało się zebrać 4 tysiące złotych, czyli połowę kwoty potrzebną na jego zakup. Pozostałą część będziemy starali się pozyskać z dodatkowych źródeł.
Wyrażając swą wdzięczność za wielkie serce życzymy wielu sukcesów i radości z podejmowanych działań.
Mamy to!
To już trzeci rok z rzędu, kiedy Szkoła Podstawowa nr 5 zdobywa 1 miejsce spośród wszystkich szkół w powiecie i okolicy w Kętrzyńskiej Szachowej Lidze Szkolnej. Nasze serca rozpiera duma. Przez cały rok 2023 rozegraliśmy setki pojedynków. Nierzadko mierzyliśmy się z wyjątkowo trudnymi przeciwnikami
i łamaliśmy głowy, aby pozytywnie zakończyć partię. Dzisiaj ponownie stajemy na podium! Grudzień to czas podsumowań a my możemy jednogłośnie stwierdzić, że rok 2023 należał do nas.
16 grudnia naszą szkołę reprezentowało 23 zawodników.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Liga 1:
Szymon Dunalski- 4 miejsce
Karolina Gawerska- 8 miejsce
Paweł Marcinkiewicz- 10 miejsce
Jakub Dubel – 13 miejsce
Oliwier Jackiewicz- 17 miejsce
Liga 2:
Tymoteusz Iwaniuk- 3 miejsce
Jan Kłos- 16 miejsce
Sambor Rymsza- 17 miejsce
Nikodem Warno- 18 miejsce
Liga 3:
Wojciech Kondej – 1 miejsce
Borys Barna – 3 miejsce
Hubert Bierżyński- 6 miejsce
Jakub Kowalski- 7 miejsce
Mateusz Heyer- 8 miejsce
Julia Grajewska- 10 miejsce
Tymoteusz Chimik- 11 miejsce
Michalina Brzezińska- 12 miejsce
Michał Arminajtis- 13 miejsce
Wiktoria Żelepień- 20 miejsce
Michał Rutkowski- 22 miejsce
Daniel Skórka- 23 miejsce
Mateusz Kopczyński- 27 miejsce
Weronika Zyborowicz- 30 miejsce
Każdy wyszedł z turnieju z pięknym medalem na szyi.
Karolina Gawerska zdobyła 1 miejsce spośród wszystkich dziewczynek. Szymon Dunalski w klasyfikacji rocznej uplasował się na drugiej pozycji a Paweł Marcinkiewicz na 3. Nasi mistrzowie w pełni zasłużyli na odpoczynek. Już za dwa tygodnie rozpoczynamy kolejny ważny dla nas turniej. Trzymajcie kciuki!
16
Drużynowe Mistrzostwa Województwa w Szachach
12 grudnia odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Województwa w Szachach – Igrzyska Dzieci. Głównym organizatorem rozgrywek był Warmińsko – Mazurski Szkolny Związek Sportowy. Szachiści zostali przywitani przez Kuratora Oświaty Pana Marka Nowackiego.
W zawodach startowało 18 drużyn, a każdy uczestnik rozegrał 7 rund.
Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów: Paweł Marcinkiewicz, Jakub Dubel, Oliwier Jackiewicz i Karolina Gawerska.
Po zaciętych pojedynkach Szkoła Podstawowa nr 5 uplasowała się na 4. miejscu.
Nasi uczniowie spisali się wspaniale. Godnie reprezentowali wszystkich naszych szachistów pokazali, że ciężka praca popłaca i zdobyli piękny puchar.
Ewelina Chałkowska- Dwulat
Cyberbezpieczeństwo
Realizując zadania wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa przekazujemy Państwu informacje pozwalające na zrozumienie zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz porady jak skuteczne stosować sposoby zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami.
Cyberbezpieczeństwo to „odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy” (art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1369 z późn.zm)).
Do najpopularniejszych zagrożeń w cyberprzestrzeni należą:
- ataki z użyciem szkodliwego oprogramowania (malware, wirusy, robaki, itp.
- kradzieże tożsamości
- kradzieże (wyłudzenia), fałszowanie bądź niszczenie danych,
- blokowanie dostępu do usług,
- spam (niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne),
- ataki socjotechniczne (np. phishing, czyli wyłudzanie poufnych informacji (np. danych do logowania) poprzez podszywanie się pod instytucję lub osobę godną zaufania, np. urzędy, banki, portale społecznościowe, znajomych);
Niektóre sposoby zabezpieczenia się przed zagrożeniami:
- Używaj tylko silnych, indywidualnych dla każdego systemu haseł i nie udostępniaj ich nikomu.
- Zainstaluj i używaj oprogramowania antywirusowe. Najlepiej stosuj ochronę w czasie rzeczywistym.
- Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe oraz bazy danych wirusów (dowiedz się czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie).
- Aktualizuj system operacyjny i aplikacje bez zbędnej zwłoki.
- Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.
- Nie korzystaj ze stron internetowych (zwłaszcza ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych), które nie mają ważnego certyfikatu, chyba, że masz stuprocentową pewność z innego źródła, że strona taka jest bezpieczna.
- Nie używaj niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).
- Regularnie skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe – jeśli się na tym nie znasz poproś o sprawdzenie kogoś, kto się zna. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony – należy je wykryć i zlikwidować.
- Sprawdzaj pliki pobrane z Internetu za pomocą programu antywirusowego.
- Unikaj odwiedzania stron, które oferują wyjątkowe atrakcje (darmowe filmiki, muzykę, łatwy zarobek, cudowną dietę) – często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.
- Nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich.
- Nie wysyłaj w e-mailach żadnych poufnych danych (np. danych osobowych, logowania, karty kredytowej) w formie otwartego tekstu – powinny być zabezpieczone hasłem i zaszyfrowane – hasło przekazuj w sposób bezpieczny, tj. innym kanałem niż dane.
- Pamiętaj o uruchomieniu firewalla.
- Wykonuj kopie zapasowe ważnych danych.
- Pamiętaj, że żaden bank czy Urząd nie wysyła e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.
- Zwracaj uwagę na komunikaty pojawiające się na ekranie i nigdy nie ignoruj ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa.
Więcej wskazówek na temat zabezpieczenia danych można znaleźć pod linkami:
https://www.nask.pl/pl/dzialalnosc/cyberbezpieczenstwo/3284,Cyberbezpieczenstwo.html
https://it-szkola.edu.pl/news,art,514
Jeżeli chcesz anonimowo i łatwo zgłosić nielegalne i szkodliwe treści, na które natknąłeś się w sieci możesz zrobić to za pomocą https://incydent.cert.pl/#!/lang=pl
Podsumowanie jesiennej Akiliady
Uczniowie klas 1-3 biorą udział w projekcie łączącym edukację z ruchem i zabawą, dzięki czemu realizują siódmy priorytet polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023/2024.
Zobaczcie jak zachęcamy i wspieramy dzieci do rozwijania aktywności fizycznej.
Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
2
Jadłospis
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie