• Turniej piłki ręcznej o puchar burmistrza miasta Mikołajki

     • 28.11.2019 r. najmłodsze szczypiornistki w naszej szkole ( kl. 5 b - sportowa) wzięły udział w turnieju piłki ręcznej o puchar burmistrza miasta Mikołajki. W zawodach startowały 4 drużyny: Mikołajki, Kętrzyn, Reszel oraz Bartoszyce. System rozgrywanych meczów  - każdy z każdym. Nasz zespół zajął ostatecznie 4 miejsce, ulegając 3:2 z Reszlem, 9:8 z Bartoszycami oraz 5:1 z Mikołajkami.

      Kolejność końcowa:

      1. Mikołajki 2. Reszel 3. Bartoszyce 4. Kętrzyn

      Faworytem w zawodach nie byliśmy. Nasz zespół składa się głównie z zawodniczek z rocznika 2009. W turnieju brały udział dzieci z rocznika 2008 i mł., w tym wieku rok różnicy jest widoczny " gołym okiem". "Mimo wszystko  jestem zadowolony z turnieju, bo dziewczęta nawiązały rywalizację z zespołami i pokazały ,że potrafią bronić zespołowo. Trzeba popracować nad atakiem pozycyjnym i dalej doskonalić grę w obronie. To będzie mocny punkt w grze naszego zespołu w przyszłości, potencjał jest" - mówi trener zespołu Daniel Wróbel.

      Najskuteczniejszą zawodniczką naszego zespołu została Joanna Jurkian. MVP turnieju została Amelka Nałysnyk.

     • Obchody Dnia Pluszowego Misia

     • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły co roku obchodzą wraz z dziećmi na całym świecie Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Samorząd Szkolny zorganizował dla naszych milusińskich konkurs pt. „Pluszowy miś – mój serdeczny przyjaciel”. Wielu uczniów przystąpiło do udziału we współzawodnictwie i wszyscy stanęli na wysokości zadania – prace, które wpłynęły do organizatorów były piękne, starannie wykonane i bardzo pomysłowe. Jury, w osobach p. Katarzyny Mikotowicz, pani Joanny Zapaśnik i pani Katarzyny Ciborskiej, miało trudne zadanie. Wybór naprawdę nie był łatwy! Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców w trzech kategoriach:

       - klasy pierwsze

                  I miejsce – Wojciech Kłódka kl. 1a

                  II miejsce – Szymon Dubel kl. 1a

                  III miejsce – Laura Dymek kl. 1a

      - klasy drugie

                  I miejsce – Zofia Widuto kl. 2a

                  II miejsce – Ewa Atałap kl. 2a

                  III miejsce – Bartek Gąsior kl. 2c

      - klasy trzecie

                  I miejsce – Zofia Sapieha kl. 3b

                  II miejsce – Oliwia Duńska kl. 3a

                  III miejsce – Wiktoria Dudzik kl. 3b

      Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       

      Samorząd Uczniowski

     • Oficjalne otwarcie sali integracji sensorycznej

     • 28 listopada do sali integracji sensorycznej, która powstała dzięki środkom z budżetu obywatelskiego, przybyli goście: zastępca Burmistrza Miasta pan Maciej Wróbel, pani Małgorzata Margas, państwo Katarzyna i Grzegorz Ciborscy, przewodnicząca Rady Rodziców pani Sylwia Komorowska. Celem wizyty było oficjalne otwarcie  sali. Najważniejszym wydarzeniem było symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonała pani Dyrektor Bożena Mickiewicz, goście oraz przedstawiciele uczniów. Przemówienia wygłosili: pan Burmistrz i  pani Katarzyna Ciborska. Panie terapeutki Aneta Machniewska i Natalia Mackiewicz serdecznie podziękowały państwu Ciborskim - pomysłodawcom złożenia projektu do budżetu obywatelskiego. Później goście mieli okazję wziąć udział w przygotowanym przez panie terapeutki "sensorycznym kole fortuny", w którym należało wykonać zadanie w oparciu o jednej ze zmysłów. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. W roli konferansjerów zadebiutowali uczniowie: Katarzyna Bukowska z klasy VI d i Michał Januszanis z klasy V c.

      Przypomnijmy, że dzięki budżetowi obywatelskiemu szkoła uzyskała środki na zakup sprzętów do sali integracji sensorycznej na kwotę 55000 złotych.

     • Drugie spotkanie zuchów

     • Czuwaj Zuchy!

      Drugie spotkanie gromady zuchowej „Dzieci sztormu” odbyło się po 11 listopada, dlatego dzieci na zbiórce zapoznały się z historią naszej Ojczyzny.

      Poznaliśmy Ojców Niepodległości

      i ich zasługi dla odzyskania Wolności.

      Właśnie to słowo stało się dla nas

      najcenniejszym skarbem

      Wolność !    Wolność!

      W czasie zbiórki dołączył do zuchów druh podharcmistrz Andrzej, nasz opiekun z ramienia 66 Bielskiej Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej „Fregata”, który odpowiadał

      o planach żeglarskich naszej gromady.

      Wkrótce naszej przygody ciąg dalszy nastąpi..

      Czuwaj!

     • Szczypiornistki w akcji!

     • 27.11.2019r. w Reszlu odbył się Finał Powiatowy w Piłce Ręcznej dziewcząt szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy sportowej 8C i 7 B. Szczypiornistki wygrały swoje dwa mecze, zajmując pierwsze miejsce w zawodach, tym samym uzyskały awans do finałów rejonowych.

      Kolejność końcowa:

      1. SP 5 KĘTRZYN

      2. SP WILKOWO

      3. SP 3 RESZEL

      Wyniki rozegranych spotkań: SP 5 KĘTRZYN - SP3 RESZEL 23:3;  SP 5 KĘTRZYN - SP WILKOWO 10:6

      Gratulujemy!

     • Bezpieczny internet

     • 22 listopada 2019 roku ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Bezpieczny Internet” dla  klas I-III, zorganizowanego przez psychologa szkolnego Ewelinę Grymuzę oraz pedagoga szkolnego Witolda Jałoszewskiego. Zadaniem każdej z klas było wykonanie jednej pracy plastycznej w formie plakatu, przedstawiającego różne sposoby spędzania wolnego  czasu bez komputera, tabletu, smartfona. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością oraz zaangażowaniem. Komisja w składzie: dyrektor  Bożena Mickiewicz,  Ewelina Grymuza, Witold Jałoszewski oraz Jacek Fąderski wyłoniła zwycięzców – uczniów klasy II a, którzy otrzymali nagrodę, dyplom oraz słodkości. Pozostałe klasy biorące udział w konkursie zostały wyróżnione dyplomami. Od 26  do 29 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele będą mogli obejrzeć wystawę wykonanych prac.

     • Gromada zuchów w naszej szkole

     • Dnia 12 października odbyło się pierwsze spotkanie dzieci, które kandydują do pierwszej w naszej szkole gromady zuchowej.

      W pierwszej chwili wybraliśmy dla naszej gromady nazwę.

      To „Dzieci sztormu”.

      W czasie zabaw i pląsów poznawaliśmy się nawzajem.

      Druhny Marysia i Emilia prowadziły wesoło pierwszą zuchową zbiórkę.

      Kandydatów na zucha było ośmiu.

      Opiekunem gromady z ramienia naszej szkoły jest Marzena Pniewska – Hałuszka

      Czuwaj!

     • Wizyta w "Smerfowej krainie"

     • 25.11.2019r. (poniedziałek) klasa I b wraz z wychowawcą p. Krystyną Klancewicz i nauczycielem współorganizującym proces kształcenia w klasach integracyjnych została zaproszona do przedszkola „Smerfowa kraina” do grupy dzieci 5- i 6 -letnich na zajęcia zorganizowane z okazji Święta Pluszowego Misia. Dzieci wspólnie ozdabiały słodkimi dekoracjami ciasteczkowe serduszka wyrażające miłość do pluszowego misia. Radości było wiele. Po zjedzeniu ciastek i uprzątnięciu stanowiska pracy dzieci razem bawiły się w kącikach tematycznych. Na koniec dzieci z klasy I b serdecznie podziękowały gromkimi brawami i zaprosiły na wspólną lekcję edukacyjną.

     • Wyjście do straży pożarnej

     •      Uczniowie klas 2 A, 2 B, 2 C oraz klasy 3 A w obecnym roku szkolnym uczęszczają na zajęcia ,,Mały Ratownik”. Program obejmuje między innymi zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie poprzez działanie uczą się poprawnych zachowań w sytuacjach niebezpiecznych. W tym celu 16.11.2019r. oraz 23.11 2019r. odbyła się wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Dzięki życzliwości  strażaków uczestnicy mogli oglądać samochody i sprzęt pożarniczy oraz sprzęt pływający. Uczniowie wysłuchali  również opowieści            o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia stroju strażaków, wejście do wozu strażackiego oraz próba „gaszenia” fikcyjnego pożaru w niedawno otwartej sali edukacyjnej. Dzieci miały też możliwość zwiedzenia budynku, a przy okazji zobaczyły stanowisko dowodzenia, gdzie przyjmowane są zgłoszenia. Poznały tajniki resuscytacji  krążeniowo-oddechowej oraz defibrylatora. Atrakcji było naprawdę wiele! Po tak ciekawej wycieczce wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że zawód strażaka, mimo swojej trudności bardzo im się podoba, a niejedno z nich w przyszłość chciałoby pracować w tym zawodzie. Wycieczkę zorganizowały Małgorzata Kowalska i Joanna Pyra.

     • Szachowa Liga Szkolna - START !

     • 23 listopada odbyła się pierwszy po wakacyjnej przerwie turniej Szachowej Ligi Szkolnej. Z utęsknieniem czekaliśmy na ten dzień, który jak zawsze przyniósł nam wiele emocji. Nie zabrakło wybuchów radości, chwil grozy ani łez. Nasi zawodnicy spisali się wspaniale. Oto wyniki poszczególnych lig:

       

      I liga:

      Mateusz Woźniak I miejsce

       

      II liga:

      Artur Gradoń I miejsce

      Filip Graczyk IV miejsce

      Jakub Arminajtis VI miejsce

      Franciszek Smykowski X miejsce

      Adam Makoś XI miejsce

      Borys Werbanowski XIV miejsce

      Kacper Trypucki XV miejsce

      Rafał Jasiulewicz XVI miejsce

      Aleksandra Piechota XVII miejsce

       

      III liga:

      Michalina Siemnicka II miejsce

      Ewa Atałap VI miejsce

       

       Na szczególną uwagę zasługuje Artur Gradoń, który okazał się najlepszy w drugiej lidze i już za dwa tygodnie mierzyć się będzie z pierwszoligowcami. Fantastyczną grę zaprezentowała również Michalina, która walczyła jak lwica, nie pozostawiając przeciwnikom najmniejszych szans. Nasza zawodniczka awansowała wyżej i już zapowiada, że da z siebie wszystko.

      Brawa należą się wszystkim. Po raz kolejny udowodniliśmy, że zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 5 to świetni szachiści.

      Kolejne zmagania już za dwa tygodnie.

      Trzymajcie kciuki !

     • Aktywna sobota - 16 listopada

     • Zgodnie z naszym zwyczajem zajęcia rozpoczęliśmy od przygotowania drugiego śniadania. Przyrządzenie posiłku miłośnikom klubu sobotniego przebiega coraz sprawniej. Dzieci ochoczo zabrały się do pracy, ponieważ wiedziały, że atrakcją tej soboty będą warsztaty kulinarne oraz wróżby andrzejkowe połączone z nauką gry na bum bum rurkach. Przygotowałyśmy kufer pełen wróżb na bliższą i dalszą przyszłość. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Kolejnym naszym działaniem było przygotowanie ciasta naleśnikowego. Każdy z uczestników chciał zmierzyć się z tym zadaniem. Angażując swoje zmysły, klubowicze rozpoznawali potrzebne składniki. Wiele frajdy sprawiło ubijanie mikserem ciasta oraz wylanie tej masy na patelnię. Każdy uczestnik przygotował samodzielnie naleśnika  z dodatkami – oj polała się czekolada. Po napełnieniu brzuchów, przyszedł czas na kolejne działanie. Dzieci zmagały się z różnymi zadaniami w sali rehabilitacyjnej. Bogata oferta kolorystyczna i wysoka jakość wyposażenia sprawiła, że nasza sala może bardziej przypominać miejsce zabaw. I niewątpliwie tak się stało. Ostatnim  nie  lada wyzwaniem, ale również przyjemnością była  nauka gry na bum bum rurkach pod akompaniamentem pani Kasi. Przygoda z tym instrumentem przyniosła dzieciom wiele radości. Okazało się, że nie taki diabeł straszny i ostatnie takty zostały zagrane bez dyrygenta. Efekty tych ćwiczeń można obejrzeć na filmiku poniżej. Kolejna sobota była przepełniona dobrym humorem i zabawą.  Do zobaczenia wkrótce.

      Pozdrawiamy – Panie: Anetka, Kasia, Małgosia, Natalia, Natalia

     • Akcja „Rzuć palenie razem z nami”

     • W Polsce już od 1991 roku corocznie obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia.  Nasza szkoła również przyłączyła się do szczytnej akcji „Rzuć palenie razem z nami”. Każdemu uczniowi i nauczycielowi naklejono zielone listki -  symbol czystych
      i zdrowych płuc.

      Na gazetce ściennej przy gabinecie psychologa szkolnego można zapoznać się z faktami i ciekawostkami dotyczącymi   problematyki  nikotynowej.

      Akcję przeprowadzili psycholog Ewelina Grymuza i pedagog Witold Jałoszewski we współpracy z Samorządem Uczniowskim.

     • Szkolny etap konkursów przedmiotowych

     • Od 13 listopada trwa szkolny etap konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Chętni uczniowie napisali już testy z języka polskiego, fizyki, historii, języka angielskiego i matematyki.  Przed śmiałkami jeszcze biologia i chemia. Lista uczniów, którzy zakwalifikują się do etapu wojewódzkiego, zostanie opublikowana na stronie ko.olsztyn.pl 19 grudnia. Trzymamy kciuki za naszych uczniów!

     • Podziękowanie za udział w akcji "Szkoła do hymnu"

     • Do szkoły dotarł kolejny dyplom. Tym razem jest to podziękowanie za udział w akcji "Szkoła do hymnu", w której uczestniczyliśmy 8 listopada. Do wspólnego śpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" w całej Polsce przystąpiło 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli. Szkolnym koordynatorem akcji był p. Sebastian Bednarczyk.

     • Pięknie czytali po francusku

     • 18 listopada wręczono dyplomy i słodkie upominki dla zwycięzców „Konkursu pięknego czytania w języku francuskim” dla klas VI, którego finał odbył się w piątek 15 listopada.

      Konkurs składał się z 3 etapów. W pierwszym z nich uczniowie czytali tekst dotyczący sportu, który był wcześniej ćwiczony na zajęciach z nauczycielem. Następnie młodzi lingwiści zmierzyli się z wierszem jednego z najsłynniejszych francuskich poetów J. Prévert’a pt. „Déjeuner du matin” (tłum. Śniadanie). Tym razem uczniowie, mieli możliwość samodzielnego przygotowania tekstu do czytania – mogli wykreślać litery, których nie czytamy, zamieniać litery na głoski.

      W finale konkursu znalazło się 10 osób, które tym razem miały do odczytania fragment „Małego Księcia” A. de Saint-Exupéry'ego. Uczniowie mieli tylko 5 minut, żeby zapoznać się z tekstem. Rywalizacja była bardzo wyrównana.

      Ostatecznie najlepsi okazali się:

      Wiktoria Kubiak z kl. VI c – I miejsce

      Kinga Ciborska z kl. VI c- II miejsce

      Antoni Jowsa z kl. VI a – III miejsce

       

      Przyznano również wyróżnienie dla Łukasza Tomczaka z kl. VI d za najlepszy francuski akcent.

      Umiejętności, jakie zaprezentowali uczestnicy zarówno drugiego, jak i trzeciego  finałowego etapu, są dowodem na to, że czytanie po francusku można opanować i nie jest to wcale trudne. Trzeba jedynie poznać kilka „trików”.

      Gratulacje!!!

     • Kolejny sukces piłkarzy!

     • 18 listopada w Barcianach zostały rozegrane eliminacje powiatowe w halowej piłce nożnej chłopców rocznik 2007 i mł. Podopieczni p. Andrzeja Narwojsza nie dali rywalom najmniejszych szans, pewnie wygrali turniej i zakwalifikowali się do etapu rejonowego. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej fazie rozgrywek!

      Wyniki naszych piłkarzy:

      SP 5 - SP Srokowo 6:1

      SP 5 - SP Reszel 7:1

      SP 5 - SP Wilkowo 4:1

      SP 5 - SP Korsze 4:1

     • Turniej Wojewódzki Igrzysk Dzieci

     • 15 listopada w Miejskiej Hali Sportowej w Reszlu odbył się Turniej Wojewódzki Igrzysk Dzieci Moje Boisko Orlik 2012 Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Zwiazku Sportowego w piłkę ręczną dziewcząt rocznik 2007 i młodsze. Dziewczęta p Marioli Kruklis  zajęły II miejsce. Drużynę reprezentowały:  Karolina Ciunel, Wiktoria Czerniakowska, Wiktoria Duńska, Maja Jachimek, Weronika Krasodomska, Dominika Morawska, Nina Plichta, Zuzanna Skórka, Paula Siergiej, Amelia Wieliczko, Helena Witek, Aurelia Poniatowska. Gratulacje.

     • Podziękowanie za udział w akcji "Szkoła pamięta"

     • Do szkoły dotarło podziękowanie od Ministra Edukacji Narodowej pana Dariusza Piontkowskiego za udział w akcji "Szkoła pamięta". Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności. Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Koordynatorkami tej akcji w naszej szkole były panie: Aneta Korenik i Katarzyna Jabłonowska.

     • Konkurs fotograficzny pt. „Moje ulubione francuskie słówko” rozstrzygnięty

     • 12 listopada rozstrzygnięto konkurs fotograficzny pt. „Moje ulubione francuskie słówko”. Zadaniem szóstoklasistów było wybranie jednego ze słówek z języka francuskiego, które jest im szczególnie bliskie czy to ze względu na znaczenie, czy wymowę i przedstawienie go na zdjęciu. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i wybór zwycięzców był bardzo trudny.

       

      Ostatecznie jury przyznało:

      I miejsce dla Izabeli Zborowskiej z klasy VI d

      II miejsce dla Karoliny Ciunel z klasy VI b

      III miejsce dla Kingi Ciborskiej z klasy VI c

       

      Wyróżnienia otrzymali:

      Paula Siergiej z kl. VI b

      Amelia Wieliczko z kl. VI b

      Maja Jachimek z kl. VI b

      Bartłomiej Ciunel z kl. VI a

       

      Zapraszam do obejrzenia galerii zwycięskich i wyróżnionych prac oraz pozostałych zdjęć, które dostały się do finałowego konkursu.

     • Eliminacje miejskie w halowej piłce nożnej chłopców

     • 14 listopada rozegrano eliminacje miejskie w halowej piłce nożnej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z  dwóch roczników -  2007 i mł. oraz 2005 i mł. Młodsi piłkarze - podopieczni pana Andrzeja Narwojsza -  nie dali rywalom żadnych szans, pewnie wygrywając 6: 0 z SP 1 i 14:0 z SP 4. Zajęli pierwsze miejsce i awansowali do finału powiatowego, który zostanie rozegrany 18 listopada w Barcianach. Starsi - trenowani przez pana Michała Żyżyka - przegrali swój mecz z SP 4 1:2 i pożegnali się z rozgrywkami.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • sp5@pro.onet.pl
   • zsketrzyn.inf@gmail.com
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pani Monika Zygmunt - Jakuć, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: iodsp5@miastoketrzyn.pl.