• Halloween w bibliotece szkolnej!

     • W czwartek 31 października  w bibliotece szkolnej dzieci świętowały Halloween. Z tej okazji panie przygotowały dla uczniów  wiele przerażających zadań, w których dzieci musiały wykazać się zręcznością, spostrzegawczością i szybkością.  Sala zmieniła też swój wystrój, przypominając  chatkę strachu.

      Celem tej akcji było zachęcenie użytkowników biblioteki do jej odwiedzania i wypożyczania książek. Uczniowie, którzy przyłączyli się do wspólnej  zabawy,  nagrodzeni zostali słodkościami.

      Zabawa była znakomita !

      Joanna Widuto i Michalina Lis

     • Pamiętamy o zmarłych

     • W związku ze zbliżającym się świętem zmarłych dnia 30.10.19 r. klasa 1b z wychowawczynią i nauczycielkami współorganizującymi proces kształcenia udała się na Cmentarz Komunalny w Kętrzynie. Była to lekcja wprowadzająca dzieci w świat wartości społeczno-moralnych, uczuć patriotycznych. Pomogła przybliżyć uczniom naszych bohaterów narodowych, ludzi, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Uczniowie w ciszy i zadumie posłuchali opowieści wychowawczyni na temat przeszłości naszej ojczyzny. Zapalili znicze na grobach poległych żołnierzy. W czasie wycieczki uczniowie poznawali tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumieli też, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.  

                                                                                                                Krystyna Klancewicz

     • Klub sobotni "PoMoc"

     • W trzecią sobotę października, odbyło się pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie podopiecznych grupy  PoMoc. Z tej okazji zostaliśmy zaproszeni na jubileuszowy 50 parkrun jezioro Górne w Kętrzynie. Organizatorzy przygotowali dla nas niespodziankę w postaci skróconej trasy do biegu, gdzie mogliśmy spróbować swoich sił. Czuliśmy się jak prawdziwi zawodnicy! Jako pierwsza do mety dobiegła Blanka. Następnie swój bieg rozpoczęli starsi biegacze. Co to były za emocje!

      Przygotowane przez nas pompony i transparenty, a przede wszystkim nasz głośny doping, dodawał biegaczom skrzydeł. Niektórzy pobili nawet swój rekord życiowy! W nagrodę za piękny doping otrzymaliśmy drobne upominki od organizatorów oraz słodki poczęstunek, za co bardzo im dziękujemy.

      Po sportowych emocjach udaliśmy się na teren szkoły. Pan Grzegorz Ciborski  przygotował nam wspaniałe ognisko, przy którym upiekliśmy pyszne kiełbaski. Dzięki temu mieliśmy dużo siły, żeby brać udział w różnych grach i zabawach z wykorzystaniem ziemniaków, np rzut do celu albo szukanie ukrytego ziemniaka. Pani Kasia nauczyła wszystkich  grać gamę na Bum Bum rurkach, co dostarczyło wiele śmiechu i radości. 

      Do grupy opiekunów dołączyła pani Natalia, która zajmuje się rehabilitacją  w naszej szkole. Cieszymy się, że jest w naszym gronie pozytywnie zakręconych. Zapraszamy do galerii.

       

                                                                                                        Opiekunowie koła

                                                           Pani Małgosia,  Pani Kasia , Pani Natalia ,  Pani Anetka , Pani Natalia

     • Lekcja ekologii

     • 29 października uczniowie klasy VI a i VI d wzięli udział w lekcji ekologii zorganizowanej przez Urząd Miasta. Uczyli się segregować odpady. Miejmy nadzieję, że wykorzystają tę lekcję w przyszłości, propagując działania proekologiczne i prawidłowo segregując śmieci.

     • Wycieczka rowerowa do Owczarni

     • W sobotę 26 października,  grupa miłośników dwóch kółek i turystyki rowerowej z klasy VIII c w składzie: Anastazja Ziemnicka, Nina Janowicz, Aleksandra Kosior, Iga Puchta, Jakub Gasperowicz,  Filip Domański i Adam Hałuszka pod opieką panów: Bartosza Machniewskiego i Andrzeja Graczyka, udała się na wycieczkę do Owczarni. Od początku towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, dzięki której mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy naszego regionu.  „Bazą” w tym dniu stała się posiadłość Państwa Edyty i Tomasza Gasperowicz, znajdująca się tuż za miejscowością Owczarnia.
      Pani Edyta i Pan Tomasz, rodzice Jakuba oraz Pani Marta, mama Filipa, przygotowali nam wspaniałą ucztę. Były kiełbaski, ziemniaki pieczone w ognisku, mnóstwo słodyczy, napoje
      i wspaniała atmosfera.
      Po posiłku Pan Tomasz zaprosił wszystkich na wycieczkę do pobliskiego lasu. W czasie „żywej” lekcji przyrody, tata Jakuba przekazał nam wiele cennych informacji na temat życia lasu i jego mieszkańców. Dopisało nam szczęście i mogliśmy zobaczyć sarny z niewielkiej odległości, a Adam znalazł piękne okazy borowików.
      Słońce, przepiękny, urzekający krajobraz, a szczególnie serdeczni gospodarze siedliska ukrytego pośród lasu, pozwoliły nam zrelaksować się i chociaż na chwilę zapomnieć o codziennych problemach.
      Dziękujemy Pani Edycie, Pani Marcie i Panu Tomaszowi za miłe i serdeczne przyjęcie nas. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wycieczce i stworzenie wspaniałej atmosfery w czasie jej trwania.
      Do zobaczenia na turystycznych szlakach.
                                                          Bartosz Machniewski i Andrzej Graczyk

     • Profilaktyka uzależnień

     • Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2019/2020 dotyczącymi podejmowania działań z zakresu profilaktyki uzależnień 28 października uczniowie klas VI b, VI d, VII a, VII b, VII c wzięli udział w warsztatach „Telefon komórkowy, gry komputerowe, portale społecznościowe,  substancje psychoaktywne – profilaktyka uzależnień w szkołach”, zaś uczniowie klas VIII a, VIII b i VIII c w warsztatach „Profilaktyka uzależnień od dopalaczy, alkoholu, papierosów i narkotyków”.  Było to możliwe dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Warsztaty przeprowadzili specjaliści Małopolskiego Ośrodka Edukacji Profilaktycznej.

     • Zbiórka nakrętek dla Filipa

     • Klasa I b prowadzi zbiórkę nakrętek dla Filipa – ucznia Szkoły Podstawowej w Mołtajnach. Chłopiec urodził się z MPD w Nottingham w Anglii w 2007 roku. Kiedy skończył rok, wrócił do Polski i zaczął walkę o zdrowie. Dzięki wszechstronnej rehabilitacji szybko zaczął zdobywać kolejne sprawności.

      Na zaproszenie wychowawczyni w środę  23.10.2019 r. Filip przybył do klasy I b. Towarzyszyła mu mama. W czasie rozmowy z nią dowiedzieliśmy się, że Filip ma bardzo silną wolę walki. To, co osiągnął, zawdzięcza sobie i swojemu uporowi. Zaczął chodzić samodzielnie, kiedy skończył 9 lat. Obecnie uczęszcza do klasy szóstej. Filip  w czasie spotkania początkowo był bardzo nieśmiały , oczekiwał wsparcia i pomocy mamy. Uczniowie klasy 1b spontanicznie zadawali chłopcu mnóstwo pytań. Byli bardzo serdeczni i zaciekawieni. Na zakończenie przekazali kilka worków zebranych nakrętek.  Po ich sprzedaży Filip będzie mógł uczestniczyć w kolejnych w turnusach rehabilitacyjnych.

      Podczas spotkania Filip zwiedził szkołę, był nią zachwycony.  Szczególnie podobała mu się sala rehabilitacyjno – sensoryczna. Powiedział, że zawsze marzył o takiej szkole i chciałby do takiej uczęszczać. 

      Na koniec poczęstował słodyczami i serdecznie  podziękował.

      My również bardzo dziękujemy mu za wizytę.  Naładował nas pozytywną energią. Dziękujemy też wychowawcom, uczniom, pracownikom naszej szkoły, którzy wspierają akcję i prosimy o dalszą współpracę.

     • Znowu w grze !!!

     • 26 października w Olsztynie odbył się IV Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży o Puchar Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty. Udział w turnieju zorganizowanym w związku z nadchodzącym  Świętem Niepodległości wzięło ponad 300 zawodników.

      Po raz czwarty uczniowie z naszej szkoły podjęli wyzwanie i stawili się na polu walki. Naszą szkołę reprezentowało 10 zawodników.

      W  klasach V- VIII wystawiliśmy 2 graczy: Mateusz Woźniak zajął 10 miejsce  (wygrał 5 z 7 rund), Weronika Kieszek zajęła 33 miejsce (wygrała 4 z 7 rund).

      W klasach I - IV wystawiliśmy 8 graczy.

      Fenomenalnie zagrało dwóch  naszych zawodników, którzy na tym turnieju byli pierwszy raz.

      Filip Graczyk, uczeń 2 klasy, pokonał 113 przeciwników (często z kategoriami szachowymi) i uplasował się na 28 miejscu. Jest to debiut Filipa i wspaniałe rozpoczęcie szachowej kariery. Nasz ośmiolatek wygrał 5 z 7 pojedynków. Zajął  pierwsze miejsce wśród zawodników bez kategorii.

      Równie wielki sukces odniósł Szymon Dunalski, który przygodę z szachami rozpoczął niespełna rok temu. Zajął 29 miejsce i również wygrał 5 z 7 rund.  Szymon trafił na trudniejszych przeciwników, ale poradził sobie doskonale.

      Wielkie brawa należą się wszystkim graczom:  Rafał Jasiulewicz - 46 miejsce (4 wygrane pojedynki), Franciszek Smykowski -  48 miejsce(4 wygrane pojedynki), Jakub Arminajtis -  55 miejsce (4 wygrane pojedynki), Borys Werbanowski -   64 miejsce(4 wygrane pojedynki), Bartosz Persik -  65 miejsce (4 wygrane pojedynki), Artur Gradoń - 88 miejsce (3 wygrane pojedynki)!

      Z każdym rokiem zauważamy, jak bardzo zwiększa się poziom gry. Startujące dzieci są świetnie przygotowane i przyjeżdżają z całego województwa. Cieszy nas fakt, że w niczym nie odbiegamy od naszych przeciwników, trenowanych często pod okiem  znakomitych trenerów. 

      Kolejne turnieje już w listopadzie. Trzymajcie kciuki!!!

       

       

      Ewelina Chałkowska- Dwulat

     • Szkolni Wolontariusze pamiętają o zmarłych!

     • Zbliża się Święto Zmarłych. 26 października liczna grupa wolontariuszy  z naszej szkoły pod opieką  pani Marzeny Pniewskiej – Hałuszki i pani Małgorzaty Kowalskiej udała się na cmentarz wojenny znajdujący się przy ulicy Kasztanowej  w celu uporządkowania grobów, których nikt już nie odwiedza. Na tym cmentarzu spoczywają żołnierze rosyjscy i niemieccy z czasu I wojny światowej.

      Uczniowie wyposażeni w rękawiczki, worki foliowe i znicze, pełni energii, przystąpili do pracy.

      Najpierw zajęli się czyszczeniem mogił - usunęli chwasty, patyki. Potem przystąpili do modlitwy i zapalenia zniczy. Takie wyjścia traktujemy jako wyraz naszej pamięci o  przodkach tam spoczywających.

      W imieniu opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym Wolontariuszom za chęć niesienia pomocy, zaangażowanie i poświęcony czas.


      Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

     • Mistrzostwa Powiatu Kętrzyńskiego w piłce ręcznej dziewcząt rocznik 2007 i młodsze

     •  

      23 października w Miejskiej Hali Sportowej w Kętrzynie odbył się finał powiatowy piłki ręcznej dziewcząt.  Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy  sportowej rocznik 2007 i młodsze. W zawodach wystąpiły trzy drużyny: Szkoła Podstawowa nr 5  z  Kętrzyna, Szkoła Podstawowa nr 3 z Reszla oraz Szkoła Podstawowa z Wilkowa. Rozgrywki były prowadzone systemem „każdy z każdym”.  Zacięta walka trwała do ostatniej minuty.  Podopieczne pani Marioli Kruklis zajęły II miejsce i tym samym przeszły do kolejnego etapu rozgrywek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Wyniki naszej drużyny:

      SP5 Kętrzyn – SP Wilkowo (10-2)

      SP5 Kętrzyn – SP3 Reszel  (11 -14)

     • Jesienne biegi sztafetowe klas III-V

     • Kolejna jesienna sztafeta za nami. 24 października rywalizowali uczniowie klas III - V z kętrzyńskich Szkół Podstawowych. Nie zabrakło ducha walki oraz radości z otrzymanych wyróżnień. 

      Klasyfikacja końcowa:

      Klasy V - 4 miejsce

      Klasy IV - 3 miejsce

      Klasy III - 2 miejsce

      Dziękujemy za sportowe emocje i życzymy kolejnych sukcesów.

       

     • Debiut chłopców z klasy I a w zawodach sportowych

     • 23 października w Miejskiej Hali Sportowej w Korszach odbył się etap powiatowy turnieju piłkarskiego chłopców w kategorii U-8  „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie usportowionej klasy 1a. Był to ich debiut w rozgrywkach. Jak na pierwsze tego rodzaju zawody pokazali się z jak najlepszej strony. Choć przegrali oba mecze -  z SP Reszel 2:3 i z SP Korsze 7:1, to woli walki i zaangażowania nie można było im odmówić. Zawodnicy na zakończenie turnieju dostali pamiątkowe medale i dyplomy.

     • Razem wygrajmy 1000 książek do szkolnej biblioteki!

     • Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez EMPIK. Tysiąc powodów by czytać, w którym biblioteka szkolna ma szansę wygrać 1.000 książek wybranych przez uczniów na kwotę 25.000zł!Teraz wszystko zależy od głosowania, do którego serdecznie zachęcamy uczniów, rodziców, nauczycieli i lokalną społeczność.Każdy z nas może oddać jeden głos dziennie. Głosowanie odbywa się wyłącznie w aplikacji mobilnej Empiku.Wystarczy wejść na stronę:https://liblink.pl/2nGZqZ2e7H. Głosowanie trwa w okresie od dnia 24  października 2019 roku od godziny 12:00  do dnia 28 listopada  2019 roku do godziny 23:59, wyniki poznamy 05.12.2019 r. Zachęcajmy do głosowania kogo się da - rodziny, znajomych. Szkoła ma szansę na otrzymanie nowych książek. W imieniu wszystkich czytelników i własnym, prosimy, GŁOSUJCIE! Nauczyciele Biblioteki SP nr 5 w Kętrzynie

     • Powołanie do reprezentacji Polish Soccer Skills

     • Miło nam poinformować, że dwóch uczniów SP 5: Wiktor Kurowski z klasy VIII a i Daniel Wójcik z klasy VIII c zostali powołani do reprezentacji U15 Polish Soccer Skills.  Takie powołania otrzymują jedynie piłkarze, którzy wykazują się ogromnym potencjałem piłkarskim oraz motorycznym.  Nasi uczniowie wezmą udział w zgrupowaniach  reprezentacji, w tym jednym zagranicznym. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za rozwój karier.

     • Ślubowanie pierwszoklasistów

     • 18 października nadszedł czas, aby najmłodsi uczniowie, oswojeni nieco z nowymi obowiązkami, złożyli przysięgę i  zostali pasowani na pełnoprawnych członków szkolnej  rodziny.

      W tym dniu pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na ucznia. To był dla nich bardzo uroczysty dzień. Odświętnie ubrani uczniowie pierwszych klas, w towarzystwie swoich wychowawczyń: pani Małgorzaty Krzyżanowskiej, pani Krystyny Klancewicz oraz pani Eweliny Chałkowskiej-Dwulat, dziarskim krokiem weszli do sali, gdzie czekali już na nich rodzice, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz dyrektorzy szkoły pani Bożena Mickiewicz i pan Szymon Januszanis.

      Do ślubowania przystąpiło 45 uczniów. Aktu pasowania na ucznia dopełniła pani dyrektor. Po części oficjalnej dzieci recytowały wiersze i śpiewały poznane piosenki.

      Drugą część uroczystości dzieci spędziły w klasie, gdzie rodzice przygotowali swoim pociechom słodki poczęstunek.

     • Jesienne biegi sztafetowe

     • 17 października na stadionie przy ul. Bydgoskiej odbyły się jesienne sztafety lekkoatletyczne uczniów klas VI-VIII z kętrzyńskich szkół podstawowych. Młodzieży towarzyszył duch sportowej rywalizacji, ale tez dużo radości.

      Nasza reprezentacja klas szóstych zajęła 3 miejsce, klasy siódme i ósme zaliczyły upadek podczas biegu, co uniemożliwiło zajęcie miejsc na podium. Mimo wszystko bieg został ukończony, za co należą się gratulacje dla zawodników. Medale i statuetki wręczył zastępca burmistrza pan Maciej Wróbel.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Biegajcie po kolejne trofea!

     • Dzień Papieski

     • “Wstańcie, chodźmy!” – to hasło XIX Dnia Papieskiego, który obchodzony był w niedzielę 13 października w całej Polsce. Zgodnie z harmonogramem imprez w naszej szkole 16.10.2019 r. odbyły się  obchody Dnia Papieskiego. Z tej okazji montaż słowno- muzyczny pt. „Nie bój się wypłyń na głębię” przygotowało szkolne koło teatralne „Antrakt”. Młodzi aktorzy przypomnieli najważniejsze momenty z życia Jana Pawła II - papieża Polaka. Oprócz słów wypowiedzianych do młodych  przez Ojca świętego mogliśmy usłyszeć i razem zaśpiewać ulubioną pieśń Ojca Świętego „Barkę”. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i  uważnie wysłuchali występu, który dla nauczycieli był wspomnieniem Karola Wojtyły, a dla uczniów ciekawą lekcją historii, której z racji młodego wieku nie mogą pamiętać. Przedstawiony montaż uświadomił słuchaczom, jak wielkiego ducha człowiekiem był Karol Wojtyła. Jego nauczanie jest niezwykle aktualne. Musimy  zrobić wszystko, by papież nie był dla młodych tylko postacią historyczną. Mamy nadzieję, że takie spotkania przyczynią się do tego.

     • Finał rejonu w piłce ręcznej dziewcząt

     • SP nr 5 nie zwalnia tempa...

      1 miejsce rocznika 2005 i mł. oraz drugie miejsce rocznika 2007 i mł. w finale rejonowym piłki ręcznej dziewcząt "Moje boisko Orlik". Oba nasze zespoły uzyskały awans do półfinału Mistrzostw Województwa. Gratulacje!

     • Finał powiatowy w piłce ręcznej dziewcząt "Moje boisko Orlik"

     • 18 września odbył się finał powiatowy w piłce ręcznej dziewcząt "Moje boisko Orlik" .  Nasze szczypiornistki zawiesiły  rywalkom wysoko poprzeczkę i zaczęły rywalizację sportową w roku szkolnym 2019/2020 od zwycięstwa. Oby to był dobry prognostyk na cały rok.

      W turnieju wystąpiły trzy drużyny dziewcząt rocznik 2005/2006 reprezentujące Szkołę Podstawową nr 5 w Kętrzynie, Szkołę Podstawową nr 3 w Reszlu oraz Szkołę Podstawową w Wilkowie. Rozgrywki były prowadzone systemem "każdy z każdym". Turniej zwycięsko zakończyły dziewczęta z Kętrzyna, pokonując rywalki wynikiem 10:8(5:3) z Wilkowem i 24:5 (10:2) z Reszlem. Obie drużyny przeszły do kolejnego etapu rozgrywek.

      Kolejny etap, to rozgrywki rejonowe obejmujące powiaty kętrzyński, lidzbarski, bartoszycki i węgorzewski. Powiat kętrzyński, reprezentować będą dziewczęta, które zakwalifikowały się podczas turnieju eliminacyjnego 16 września (rocznik 2007 i mł.) oraz dziewczęta z turnieju dzisiejszego z Kętrzyna i Wilkowa ( rocznik 2005/2006)

      Brawo szczypiornistki SP 5!

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, ul. Kazimierza Wielkiego 12
   • sp5@pro.onet.pl
   • zsketrzyn.inf@gmail.com
   • 89 751 81 71
   • 11-400 Kętrzyn, ul. Kazimierza Wielkiego 12
  • Logowanie

 • Realizując obowiązek artykułu 11 ustawy o Ochronie Danych Osobowych z dnia 10 maja 2018 (dz. u. poz. 1000), informujemy iż, Inspektorem Ochrony danych jest Pani Monika Zygmunt - Jakuć, z którą kontakt możliwy jest za pośrednictwem emaila: iodsp5@miastoketrzyn.pl.