• 1986 ROK

Wyż demograficzny zmusza władze miasta do utworzenia kolejnej szkoły podstawowej w mieście. Tak wyglądały nasze narodziny. Pierwszego września 1986 roku startuje Szkoła Podstawowa Nr 5 w Kętrzynie. Naszym domem jest zabytkowy bydynek przy ulicy Asnyka 10. Spartańskie warunki rekompensuje nam sąsiedztwo jeziorka miejskiego. Dyrektorem szkoły zostaje Pani Krystyna Raksimowicz. Jest nas niewielu: 525 uczniów i 29 nauczycieli.

1993 ROK

Praca nad wizerunkiem i i tożsamością szkoły daje efekty. Uczniowie wybierają patrona szkoły. Od 14 października 1993 roku jesteśmy Szkołą Podstawową Nr 5 im. Macieja Kalenkiewicz „Kotwicza” i mamy swój sztandar. Zyskaliśmy nowych przyjciół.Odtąd utrzymujemy stałe kontakty z rodziną patrona szkoły. Zaczęliśmy stałą współpracę ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej.

1996 ROK

Z inicjatywy uczniów, rodziców i nauczycieli powstaje Uczniowski Klub Sportowy „Zryw”. Piłka nożna staję się naszą pasją.  Hucznie obchodzimy 10 – lecie szkoły.Marzymy o nowym budynku. Władze miasta podjęły już pewne kroki.

2001 ROK

Witamy w nowej szkole. Po latach wysiłku wielu środowisk mamy wymarzony nowy budynek. Nowoczesny budynek budzi zainteresowanie, może zazdrość.  Dla nas to kolejne wyzwanie. Nasz nowy adres to : ul. Kazimierza Wielkiego 12. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły witamy w jej murach uczniów niepełnosprawnych. Powstaje pierwsza klasa integracyjna. Wierni tradycji upamiętniamy postać patrona szkoły, tworząc szkolną izbę tradycji i wmurowujemy tablicę pamiątkową.

2003 ROK

Powstają kolejne klasy integracyjne. Powołujemy do życia pierwszą klasę gimnazjalną.
        Stajemy się Zespołem Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi. Uroczyście obchodzimy 10 – lecie nadania szkole imienia. Wdzięczność uczniowska owocuje pomysłem ustanowienia medalu „Przyjaciel Szkoły”. Pierwszym zdobywcą medalu „Przyjaciel Szkoły”jest Pan Ronald Raginia – „wzór cnót wszelkich”, prezes Kętrzyńskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

2004 ROK

Żegnamy stary sztandar szkoły. Na nowym widnieje już napis Zespół Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza”. Powstaje pierwsza klasa sportowa – kl. IVa Rozpoczynamy zajęcia wychowania fizycznego w nowej hali widowiskowo – sportowej. Jest nas 497 uczniów i 42 nauczycieli. Dyrektorem szkoły jest Pan Jacek Czyżak.

2005 ROK

Szkolne koło teatralne , Antrakt” nie jest już jedyną grupą teatralną w naszej szkole. Sceniczną karierę rozpoczynają ,, Septymki”. Rusza program profilaktyczno-edukacyjny , Drogowskaz”.

2006 ROK

Rok 2006 jest rokiem jubileuszowym. W lipcu mija 100 rocznica urodzin patrona szkoły. Jesienią będziemy świętować 20 – lecie naszej szkoły. Grupa uczniów skupionych w kole ,, Poszukiwacze przeszłości” adoptuje cmentarz z okresu I wojny światowej. W czerwcu żegnamy pierwszych absolwentów naszego gimnazjum.